logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

کارایی دستگاه های فکس حرارتی چگونه است؟

با وجود اینکه فناوری های بدون کاغذ دنیای امروز ما را پر کرده اند, اما باز هم دستگاه های فکس برای ارسال سریع اسناد مهم در مواقعی که پست الکترونیک در دسترس نیست کاربرد بسیاری دارند.صاحبان کسب و کار به این استدلال تکیه می کنند که در کنار فناوری های نوین, هنوز هم داشتن یک دستگاه فکس قابل اعتماد مورد نیاز است. اما بیشتر افراد درباره چگونگی فعالیت این دستگاه ها و این که مناسب ترین آنها برای خرید کدام است اطلاعات کافی ندارد. در این مقاله نگاهی به اجزای داخلی این دستگاه کسب و کار قدیمی اما مفید و ارزان خواهیم انداخت.
دستگاه های فکس حرارتی از همان طریق اطلاعات را دریافت و ارسال می کنند که دستگاه های فکس دیگر انجام می دهند. مکانیزم اسکن از سنسورهای تصویری برای اسکن پرونده ها و خواندن هزاران نقاط بسیار ریز برای تعیین بخش های سیاه و سفید استفاده می کنند. در نهایت پس از رمز گذاری و فشرده سازی, داده های جمع آوری شده از طریق خط تلفن برای دستگاه فکس مقابل ارسال می شوند.
اما چیزی که دستگاه های فکس حرارتی را از دیگر دستگاه های مشابه خود جدا می کند روش ایجاد خروجی داده های دریافتی در مقصد بر روی کاغذ است. این دستگاه ها برای پرینت  گرفتن نیازی به کارتریج جوهر نداشته و در عوض از فناوری حرارتی برای پرینت محتوا بر روی کاغذ استفاده می کنند.
تنها دو مدل از دستگاه های فکس حرارتی توانایی انجام این کار را دارند که البته هر دوی آنها از روش نسبتا مشابهی استفاده       می کنند. در نوع اول جوهر مورد نیاز برای پرینت درون کاغذ ذخیره می شود در حالی که در نوع دوم طی یک فرایند حرارتی جوهر از درون ریبون مخصوص به داخل کاغذ انتقال پیدا می کند.
اما چگونه می توان با حرارت دادن روی کاغذ محتوا تولید کرد؟ پس برای آشنایی نحوه عملکرد این سیستم ها ادامه مطلب را بخوانید:
ماشین های فکس حرارتی مستقیم
کاغذ های حرارتی معمولا به صورت رول در دستگاه فکس قرار می گیرند
برخی از دستگاه های فکس با استفاده از روشی که حرارتی مستقیم نامیده می شود, از کاغذ های حرارتی برای پرینت فکس دریافتی استفاده می کنند. زمانی که این دسته از کاغذ ها با دستگاه های فکس عرضه شدند در بین کاربران با نام کاغذ فکس نامگذاری شد, در حالی که امروزه فناوری این کاغذ در عرصه های بیشتری مانند رسید های فروشگاهی یا برچسب های بارکد در خرده فروشی ها خود نمایی می کند.
اگر تا به حال کاغذ های حرارتی را از نزدیک دیده باشید حتما متوجه تفاوت آن با کاغذ های معمولی شده اید. چیزی که باعث مخصوص شدن این کاغذ ها می شود پوشش شیمیایی آنهاست. این پوشش به صورت بافتی منظم بر روی کاغذ قرار گرفته و همین باعث لغزند گی و سخت شدن نوشتن بر روی آن می شود.
این پوشش شیمیایی که البته محتویات آن بسته به تولید کننده آن متفاوت است باعث می شود که کاغذ به حرارت در مکان و مدت زمان مناسب واکنش نشان دهد.
بنابرین دستگاه های فکس حرارتی متکی بر فناوری کاغذ های حرارتی به هدی با توانایی اعمال حرارت در نقاط خاص مجهز شده اند. این هد با استفاده از مقاوت های حرارتی انرژی الکتریکی را به حرارت تبدیل می کند. عنصر گرمایشی اطلاعات کد گذاری شده را دریافت و به ترتیب نمایش بر روی هد اعمال کرده تا به کاغذ منتقل شوند.
کاغذ حرارتی به طور معمول از سه لایه دارند :
۱ – لایه زیرین : که از کاغذ ساده تشکیل شده است.
۲ – لایه پایه: که شامل ماده ای خشک کننده مثل ژلاتین و برخی از نمک های قلیایی است. ماده دیگری نیز از چسبندگی کاغذ به هد در زمان مقابله با حرارت جلوگیری می کند.
۳ لایه فعال : این لایه حاوی یک فرمول شیمیایی بدون رنگ است که در برابر حرارت واکنش نشان می دهد.

علاوه بر این سه لایه ممکن است لایه هایی نیز برای جلوگیری از محو شدن محتوا در اثر حرارت مجدد یا مرور زمان به کار بسته شوند.کاغذ در این سیستم فکس در رول های متری و به صورت خودکار وارد دستگاه شده و پس از پایان پرینت در اندازه مورد نظر بریده خواهد شد.
دستگاه فکس انتقال حرارتی
اگر چه کاغذ های حرارتی هنوز هم برای پرینتر های رسید و بارکد مفید هستند اما امروزه نمونه های دیگری از روش حرارتی برای دستگاه های فکس به کارگرفته می شود. در حالی که کاغذ حرارتی اجازه اعمال مستقیم حرارت را به سادگی می دهد, روش انتقال حرارتی با استفاده از یک عامل سوم ما بین هد گرم کننده و کاغذ عمل می کند.
این واسط در واقع نواری آغشته به جوهر است. با این تفاوت باز هم به دلیل نیاز به تابش حرارات بر روی نوار برای ذوب شدن جوهر روی کاغذ, به عنوان فکس حرارتی دسته بندی می شود.
در این روش بر خلاف سبک حرارتی مستقیم نیازی به خرید و جایگزینی کاغذ مخصوص نیست و انواع کاغذ های استاندارد موجود در بازار قابل استفاده هستند.
جنس این ریبون از پلی استراست که همراه خود لایه های دیگری برای ذخیره جوهر و همچنین جلوگیری از چسبندگی به هد حرارتی را دارد.
لایه جوهر با یکی از مواد زیر ساخته می شود:
۱- واکس (موم): ریبون های حرارتی ساخته شده از واکس معمولا بسیار ارزان هستند. در حالی که کیفیت پرینت این ریبون ها بسیار پایین بوده و امکان دارد پس از پرینت در برابر خراش یا حرارت آسیب پذیر باشند.
۲- رزین (صمغ): رزین را می توان به طور طبیعی از برخی گیاهان به دست آورد یا به صورت صنعتی تولید کرد. رزین در ساخت موادی مانند رنگ و پلاستیک کاربر استفاده می شود و با استفاده از آن ریبون های حرارتی پرینتی با کیفیت و بدون لکه ایجاد می کنند و به دلیل هزینه های ساخت کمی گرانتر از نوع واکسی تمام خواهد شد.
۳- ترکیب واکس و رزین: این گزینه به دلیل قیمت مناسب و کیفیت مطلوب روشی میان دو روش نام برده در قبل است و به عنوان محبوب ترین شیوه برای ایجاد ریبون حرارتی شناخته می شود.
بنابراین در روش انتقال حرارتی هم مانند روش حرارتی مستقیم, اطلاعات کد گذاری شده به سمت هد ارسال و به مرور بر روی کاغذ چاپ می شوند. با این تفاوت که در زمان اجرای این فرآیند ریبون بین هد و کاغذ در حرکت بوده تا با تابش حرارت جوهر خود را به کاغذ منتقل کند.
مزایای استفاده از دستگاه های فکس حرارتی
دستگاه های فکس حرارتی نسبت به نمونه های مشابه تجهیزات داخلی کمتری داشته و نیاز به فضای کمتری دارند.
بزرگترین مزیت یک دستگاه فکس حرارتی هزینه های آن است. به عنوان یک حقیقت مورد تایید از دیدگاه سازندگان و خریداران, دستگاه های فکس حرارتی در حین ساخت , خرید بسیار ارزان تمام می شوند, که البته این قیمت کمتردر مدت و از لحاظ هزینه های نگهداری در مقابل دستگاه های لیزری یا جوهر افشان ملموس تر خواهد شد. در واقع در دراز مدت تنها چیزی که نیاز به تعویض مستمر در این دستگاه ها دارد کاغذ است.

مزیت دیگر دستگاه های فکس حرارتی دوام آنهاست که با تکیه بر منطق حرکت کاغذ یا ریبون بر روی هد و در نتیجه استفاده از قطعات متحرک و پیچیدگی کمتر نسبت به دستگاه های لیزری و جوهر افشان به دست آمده است.

البته سیستم داخلی دستگاه های انتقال حرارت نسبت به مدل حرارت مستقیم پیچیده تر است اما باز هم به دستگاه های جوهر افشان یا لیزری با مشکلات بسیار مانند گیر کردن کاغذ و امثال آن نمی رسد.
عموما صاحبان مشاغل کوچک به خاطر هزینه پایین و حجم کوچک این رده از دستگاه ها را انتخاب می کنند.
معایب دستگاه های فکس حرارتی
اگر چه دستگاه های فکس حرارتی ارتباطات اداری و نوشتاری بین کسب و کار را برای کاربران آسان و سریعتر کرد, اما در جایگاه مقایسه با فناوری های نوین مشکلات بسیاری دارند. جنس خاص کاغذ استفاده شده که به واسطه مواد شیمیایی به کار رفته در آن براق و لغزنده شده است یا تمایل آن به لوله شدن به خاطر بکارگیری آن در رول های آماده مواردی است که برخی از کاربران سخت گیر آن را مشکل می دانند.
از دیگر مشکلات این دستگاه ها کیفیت پرینت و دوام کاغذ خروجی در شرایط غیر معمول است. مواردی مانند محتوای ریز که به دلیل کیفیت پایین عملا غیر قابل خواندن خواهد بود یا همجواری کاغذ حرارتی پرینت شده با حرارت که منجر به سیاهی آن خواهد شد. البته با این حال اگر هم از نزدیکی حرارت حفظ شود باز هم با وجود استفاده از روکش محافظ و نگهداری در دمای مناسب ۲۵ درجه سانتی گراد انتظار عمری طولانی تر از ۳ تا ۵ سال از آن نخواهد رفت.
این همان دلیلی است که بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ اسناد دریافتی خود از طریق فکس را در نسخه های حرارتی ذخیره نکرده و به جای آن یک نسخه کپی شده از کاغد های معمولی نگهداری می کنند. با این حساب هزینه تمام شده یک برگ فکس با وجود اینکه در ابتدا بسیار پایین است اما در مصرف چند برابر خواهد شد.
البته حتی اگر هم در این سیستم از کاغذ مخصوص حرارتی استفاده نشود باز هم معایبی مانند چسبندگی ریبون به کاغذ, نیاز به تعویض ریبون و کاغذ در حالی که در مدل حرارتی مستقیم تنها نیاز به تعویض کاغذ بود یا ایجاد لکه های ناخواسته در محتوای پرینت شده وجود خواهند داشت.
با این حساب می توان گفت دستگاه های فکس حرارتی در هر مدلی که باشند در کنار مزایایی که از نظر هزینه خرید و نگهداری دارند معایبی نیز مانند تمایل به سرعت پایین, کیفیت متوسط و در برخی موارد کم داشته که استفاده از آنها را عملا برای مصارف دم دستی در کسب و کار های کوچک منطقی می کند.ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته