logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

نحوه ی تنظیم روشنایی تلویزیون

در بیشترمواقع، با تنظیم کردن اصولی روشنایی و کنتراست تلویزیون ها می توانیم تصاویر بهتری داشته باشیم راهنمای تنظیم کردن کنتراست و  روشنایی تلویزیون ، کالیبره یا تنظیم کردن هر وسیله ‌ای برای بالا بردن دقت آن کاری ضروری است. اگر وسیله‌‌ مورد نظر تلویزیون یا مانیتور باشد، تنظیم کردن کاری مشکل و گیج کننده می‌ شود.

اغلب افراد اطلاعات درستی در مورد چگونگی تنظیم روشنایی، کنتراست، شدت رنگ، رنگ و تیزی تصویر ندارند و به همین علت فیلم ها، تصاویر و بازی‌ها را با کیفیت اصلی خود مشاهده نمی‌ بینند. جنبه‌ دیگر مسأله این است که فروشندگان شدت رنگ و روشنایی تلویزیون ها را گونه ای تنظیم می‌کنند که شخص تصور کند کیفیت آنها بسیار بالا است در حالیکه برخی مدل‌ها تنظیمات پیش فرض واقعی‌ تری دارند وبه نظر می‌ رسد که کیفیت شان پایین‌ تر است. برای آشنایی با نحوه‌ کالیبره کردن و مفهوم تنظیمات اصلی نمایشگر این مطلب را بخوانیم.

کنتراست یا  Contrast

اولین تنظیم مورد بحث کنتراست می باشد که مهم ترین عامل موثر روی کیفیت تصویر شمرده میشود.تعریفی  ساده‌ از کنتراست به این صورت است: نسبت روشنایی روشن ترین نقطه‌ تصویر به تیره ترین نقطه‌ آن را کنتراست می‌ گویند. مقدار کنتراست در تلویزین ها و مانیتورها، تعیین‌ کننده‌ شدت روشنایی روشن‌ ترین بخش‌های تصویر است.

اما نحوه‌ تنظیم کنتراست چگونه است؟ اگر کنتراست را خیلی بالا ببریم، برخی جزئیات تصویر خصوصاً در نواحی روشن از بین می‌ رود چرا که روشنایی نقاط مجاور به حدی زیاد می‌شود که تفاوت روشن ترین نقاط و نقاط مجاور قابل تشخیص به وسیله‌ چشم نیست.

برای تنظیم هر یک از پارامترها باید یک یا چند تصویر مناسب پیدا کرد. برای کنتراست انتخاب تصویری که دارای نقاط روشن در پس زمینه‌ روشن باشد، ضروری است. بنابراین ابرهای سفید در آسمان روشن را به عنوان سوژه انتخاب می‌کنیم. کنتراست را از حالت معمولی یا حتی پایین به تدریج افزایش می‌دهیم تا جایی که نقاط روشن تصویر جزئیات خود را از دست بدهند. در این حالت کنتراست کمی زیاد است، کمی به عقب بر‌می‌گردیم و آن را کاهش می‌ دهیم تا جزئیات دوباره دیده شوند. این حالت بهترین حالت ممکن است و کنتراست کالیبره شده است.توصیه می‌ کنیم که روی چند تصویر مختلف همین عمل را انجام دهید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

رنگ یا Color

شدت رنگ را با تُن رنگ یا در واقع سردی و گرمی آن اشتباه نگیرید. معمولاً تلویزین ها در مورد شدت رنگ در حالت پیش فرض از عدد 50 درصد در حالت استفاده می‌کنند. اگر شدت رنگ را کم کنیم، رنگها از بین می‌ روند و تصویر سیاه و سفید می‌شود. اگر آن را بیش از حد زیاد کنیم، رنگ طبیعی صورت به نارنجی و حتی قرمز می‌زند

روشنایی یا  Brightness

این پارامتر شدت روشنایی نقاط تیره‌ تصویر را معلوم می‌کند. اگر مقدار آن بیش از حد باشد، رنگ سیاه به خاکستری تبدیل می‌شود.

برای تنظیم شدت روشنایی باید تصویری تیره انتخاب کرد. برای مثال صحنه‌ تاریکی از یک فیلم اکشن. روشنایی را کم می‌کنیم تا همه چیز نسبتاً تیره شود و سپس آن را مجدداً زیاد می‌ کنیم تا جایی که نقاط واقعاً تیره‌ تصویر رنگ سیاه خود را حفظ کنند و نه بیشتر.

البته تنظیم روشنایی امری مشکل است و باید به دقت آن را انجام دهید. شاید با یک تصویر خاص هم نتوان نتیجه‌ خوبی پیدا کرد. سعی کنید تصاویری را انتخاب کنید که قالب آن‌ها تیره باشد و قسمت‌های روشن نیز آن‌ها وجود داشته باشد. اغلب فیلم های سینمایی تصاویر تاریک مناسب این کار را در خود دارند.

چطور روشنایی تلویزیون را تنظیم کنیم؟

برای تنظیم کردن رنگ هم می‌ بایست در ابتدا یک تصویر مناسب انتخاب کنید که این بار تصویری از چهره‌ یک انسان مناسب است. شدت رنگ را کم و زیاد کنید تا جایی که رنگ صورت شخص به نظر طبیعی برسد

تن یا گرمی و سردی رنگ،Color Temprature  یا Color Tone

منظور از تن رنگ، گرمی و سردی آن است. معمولاً از دو واژه‌ سرد Cool و گرم یا Warm برای مشخص کردن تن آبی یا قرمز تصویر استفاده می‌ شود. وقتی تن تصویر آبی باشد، می‌توان هاله‌‌ ای آبی رنگ را در تمام تصویر مشاهده کرد، وقتی تن رنگ قرمز باشد نیز هاله‌ ای قرمز رنگ در تصویر دیده می‌شود. اما توجه کنید که تن رنگ سرد و یا گرم هر دو به نظر خوب می‌ رسند، بیشتر تلویزین ها در حالت پیش‌ فرض تن رنگ طبیعی یا استاندارد، Natural  یا Standard  دارند.

برای تنظیم تن رنگ هم از تصویر چهره استفاده می‌کنیم که در حالت عادی کمی نارنجی است. اگر تن رنگ سرد یا استاندارد را اعمال کردید و هاله‌ مایل به آبی در چهره دیدید، احتمالاً باید گزینه‌ سوم یعنی تن گرم را انتخاب کنید. توجه کنید که آبی بودن تصویر به خاطر بازتاب نورآبی رنگ محیط نباشد و یا قرمزی بیش از حد چهره به خاطر نور مایل به قرمزی که از محیط تابیده شده نباشد.

تیزی یا Sharpness

این پارامتر شدت تیزی لبه‌ های تصویر را مشخص می‌کند. اگر تیزی را کم کنیم، تصویر مات می‌شود و برخی جزئیات مثل چین صورت از بین می‌ روند، اگر آن را بیش از حد زیاد کنیم نیز در کنار لبه‌ های تصویر روشنایی غیر عادی دیده می‌شود.

برای تنظیم تیزی یا شارپنس هم می توان از تصاویر قبل استفاده کرد بطور مثال تصویر چهره‌ یک شخص مناسب است. در این حالت سعی می کنیم تیزی را کم کنیم، به گونه ای که جزئیاتی مثل چین صورت از بین برود. سپس آن را به تدریج افزایش می‌دهیم تا جایی که جزئیات تصویر کم‌ کم نمایان شوند. این حالت مقدار بهینه‌ تیزی می‌ باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته