logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

روش تعمیر منبع تغذیه

یکی از علائم ظاهری خرابی پاور یا همان منبع تغذیه روشن نشدن کامپیوتر می باشد البته همیشه هم نمی توان به این علائم ظاهری توجه کرد زیرا در بسیاری مواقع ممکن است که مشکل از پردازنده، حافظه اصلی و یا حتی مادربرد باشد. 
 تعمیر منبع تغذیه
نحوه تست سالم بودن پاور
 ابتدا دو شاخه را به پریز بزنید، پروب سیاه را به سر سیم سیاه رنگ متصل کرده و پروب قرمز را به سیم زرد رنگ موجود در یکی از کانکتورها وصل کنید، سپس حدود آن را در ولت متر روی 20 قرار دهید. در این مرحله می بایست ولت متر عدد 0 را نشان دهد، با استفاه از یک سیم دو سر، سیم سیاه و سبزی که در کانکتور مادربرد وجود دارد را به هم متصل کنید، چنان چه با انجام این عملیات فن منبع تغذیه به حرکت درآمد و اهم متری که به دو سر سیم سیاه و زرد متصل است اختلاف پتانسیل 12 ولت را نشان داد، آنگاه مطمئن می شویم که پاور سالم است و چنان چه غیر از این باشد باید به تعمیر منبع تغذیه بپردازیم.
تعمیر منبع تغذیه یا همان پاور
 اکثر خرابی های منبع تغذیه که منجر به قطع شدن کامپیوتر می شود مرتبط به خرابی بخش ولتاژ بالا است، بهتر است بدانید که منبع تغذیه از دو بخش درونی به نام های ولتاژ بالا و ولتاژ پایین تشکیل می شود. در قسمت ولتاژ بالا، برای انجام عملیات یکسان سازی چندین دیود وجود دارد، همچنین ترانزیستور های فیت و خازن های فیلتر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تا به حال به یک منبع تغذیه خراب را دیده باشید متوجه خواهید شد که معمولا چندین خازن متورم و یک فیوز خراب احتمالا وجود دارد. برای تعمیر پاور باید در ابتدای کار همه دیودهای موجود در بخش ولتاژ بالا را مورد بررسی قرار دهید، یک پایه دیود را از برد جدا کرده و اهم متر را به دو پایه دیود برای چک کردن ان متصل کنید چنان چه صدای بیپ از اهم متر خارج شد نشان دهنده خراب بودن دیود می باشد که باید تعویض گردد.
در روش بعدی دو عدد ترانزیستوری را که در بخش بالایی ولتاژ بالا هستند را می بایست مورد بررسی قرار دهیم، توجه داشته باشید که تست کردن ترانزیستورها همانند تست دیودهای معمولی می باشد با این تفاوت که از دو پایه کناری به پایه وسطی جریان برقرار می باشد ولی برعکس نه، چنان چه که غیر از این باشد باید ترانزیستورها تعویض گردد. روش تست کردن مقاومت ها با توجه به نوار رنگی موجود بر روی آن ها می باشد البته احتمال سوختن مقاومت ها بسیار کم است. همانطور که می دانید از خازن ها برای تثبیت ولتاز خروجی استفاده می شود، روش عیب یابی آن ها بسیار راحت است، خازنی که معیوب باشد از سمت بالای آن جدار فلزی باد کرده یا ترکیده است حتی گاهی ممکن است خازن از سمت پائین (بطرف پایه ها) ترکیده شود در صورتی که نتوان معیوب شدن خازن را تشخیص داد می بایست عوض شود. در انتها فیوز مدار را کاملا مشابه آن تعویض کنید حال منبع تغذیه یا همان پاور سیستم شما دوباره کار می کند .
مشکلات مربوط به بخش Low Voltage منبع تغذیه
 به خاطر داشته باشید که حتما ولتاژهای خروجی پاور را تست کنید زیرا بارها اتفاق افتاده است که بعد از تعمیر منبع تغذیه برای مدتی بدون نقص کار می کند اما دوباره مشکلاتی بروز پیدا می کند که این بخش از مشکلات مربوط به بخش ولتاز پایین منبع تغذیه یا همان پاور می باشد. تعدادی از Powerها از آی سی های مقایسه گر استفاده کرده و عملکرد آن ها به نحوی است که ولتاژ ایجاد شده را با ولتاژ استاندارد مقایسه نموده، درصورتی که در رنج مشخص شده نباشد خروجی را قطع می کند، بهتر است بدانید که بیشتر این خرابی ها ناشی از معیوب بودن آی سی ها می باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته