logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

پلاسما یا ال سی دی

جنگ و رقابت بین Plasma و LCD در تلویزیون‌های HDTV شبیه جنگ های کلاسیک بین شرکت های بزرگی همچون Apple در مقابل Microsoft و یا Nintendo در مقابل Sega است. هرجا بحث و تبادل نظر در مورد تلویزیون‌های HDTV به میان می آید بدون شک صحبت Plasma یا LCD نیز مطرح می شود و طرفدارن هر کدام در مورد فناوری مورد علاقه خود بحث می کنند. در اکثر موارد موضوعات مورد بحث نیز در مورد Refresh Rate و عمق رنگ سیاه است.
سیاه، روشنایی و LEDها
قبلا، نمایشگرهای Plasma کنتراست بسیار بالاتری نسبت به LCD ها داشتند، یعنی رنگ مشکی را مشکی تر و سفید را روشن تر نمایش می دادند. این موضوع زمانی خود را نشان می دهد که شما به تماشای فیلم و یا صحنه های تاریک بپردازید ولی زمانی که به تماشای فوتبال نشسته اید تفاوت چندانی نمی کند. البته باید بدانید که صرف نظر از نوع محتویات در حال پخش در تلویزیون، چشم انسان به نور حساس تر است تا رنگ، و این بدین معناست که هرچه کنتراست تصویر بالاتر باشد تصاویر دل چسب تر به نظر می رسند. همچنین در نظر داشته باشید منظور ما کنتراست تصویر است نه کنتراست داینامیک (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنتراست واقعی تصویر و تفاوت آن با مشخصه بی فایده کنتراست داینامیک تصویر به مقاله حقایق پشت پرده نمایشگرها مراجعه نمایید.)
207294-sharp_lc52le820un_180_g1_originalمهمترین عاملی که تلویزیون‌های پلاسما را قادر می سازد تا رنگ مشکی بهتری را نمایش دهند این است که پلاسما در مقایسه با رقیب دیرنه خود LCD، کنترل بهتری برروی شدت روشنایی نور دارد چون در LCD ها از لامپ های CCFL برای ایجاد نور استفاده می شود و LCD نمی تواند تابش نور را بطور کامل در صحنه های تیره و تاریک متوقف کند.
اما با ورود LCD ها با نور پس زمینه LED (امروزه به تلویزیون LED معروف هستند) که بازار تلویزیون‌های HDTV را به سمت خود جذب کرده است این مشکل وجود ندارد. تلویزیون‌های LED-Backlit نسبت به LCD های CCFL-backlit مزایای بسیار زیادی دارند: باریکترند، کم مصرف ترند و دمای کمتری ایجاد می کنند.
هنگام پخش فیلم، مهم ترین خاصیت توانایی تاریک کردن نقطه ای است که در LED ها با خاموش کردن LEDهای قسمت های تاریک صفحه انجام می شود، این امکان در تصویر های ترکیبی روش و تاریک باعث می شود نقاط تاریک کاملا تاریک و نقاط روش تصویر کاملا روشن باشند چون تلویزیون LED به نور تک تک LED ها کنترل دارند.
روشنایی نور اتاق در تصویر تلویزیون ها تاثیر بسیار زیادی دارد این موضوع در تلویزیون‌های پلاسما نقش مهمتری نسبت به LCD ها دارد، چون ساختار تلویزیون‌های پلاسما به نحوی است که باید شیشه جلوی تلویزیون حتما براق باشد که باعث انعکاس نور محیط می شود اما تلویزیون‌های پلاسما در محیط های تاریک تصویر بی نظیری را نمایش می دهند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی این مشکل کمی کمرنگ تر شده است به عنوان مثال انعکاس نور محیط در سری v20 پاناسونیک بسیار کمتر شده است ولی انعکاس نور، هنوز یکی از مشکلات تلویزیون‌های Plasma به شمار می آید.
امروزه بعضی از تلویزیون‌های LCD با نور زمینه LED نیز با صفحه های براق ساخته می شوند و نور محیط را به شدت منعکس می کنند پس لازم است هنگام خرید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این تلویزیون ها در ویترین ها و نمایشگاه ها بسیار خوب و شفاف به نظر می رسند ولی در خانه و در محیط ها پرنور بسیار آزار دهنده خواهند بود.
نتیجه: با پیشرفت تکنولوژی و ورود تلویزیون‌های LED به بازار: رنگ سیاه، نمایش تصویر در شرایط مختلف و کنتراست تصویر تلویزیون‌های Plasma با LCD نور زمینه LED تفاوت محسوسی ندارند فقط مدل های مختلف LED و Plasma تفاوت هایی با یکدیگر دارند و در مجموع هیچ کدام از دو تکنولوژی Plasma و LCD LED backlit به دیگری برتری چشم گیری ندارد.
مشکل Burn-In در Plasma
اولین تلویزیون‌های Plasma مشکلی به نام Burn-In داشتند و زمانی که تلویزیون برای مدت طولانی فقط یک تصویر را نمایش می داد، کیفیت تصویر تغییر می کرد و روشنایی خود را از دست می داد دلیل آن نیز تغییر خاصیت فسفر در اثر گرما است که موجب از دست دادن روشنایی و ایجاد سایه در تصویر می شد.208612-tc-p42g25_listing
اگر می خواهید حقیقت را بدانید هنوز Burn-In در تلویزیون‌های مدرن Plasma امروزی نیز وجود دارد اما بندرت اتفاق می افتد چون Plasmaهای امروزی مصرف بسیار کمتری نسبت به مدل های قدیمی دارند و در نتیجه گرمای کمتری نیز ایجاد می کند و این موضع باعث می شود که فسفرها در امان باشند، حتی در تلویزیون ها نمایشی فروشگاهی که معمولا مجموعه ای از تصاویر را بصورت تکراری و در تمام طول روز به نمایش می گذارند مشکل Burn-In بندرت اتفاق می افتد.
در نهایت هم توصیه می شود زمانی که از تلویزیون پلاسمای خود استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید و می بایست بدانید که گارانتی تلویزیون‌های Plasma مشکل Burn-in را پشتیبانی نمی کنند.
نتیجه گیری: مشکل Burn-In در تلویزیون‌های Plasmaی امروزی اصلا به اندازه مدل های قدیمی نیست، پلاسمای خود را زمانی که نیازی به آن ندارید خاموش کنید و به مشکل بر نخواهید خورد و یا می توانید یک تلویزیون LCD بخرید و هیج وقت نگران بروز این مشکل نباشید.
Motion Blur و Refresh Rate
«تلویزیون‌های Plasma تصاویر متحرک را بهتر از LCDها نمایش می دهند» حتما این جمله را زیاد شنیده اید، مخصوصا زمانی که به یک فروشنده Plasma هم صحبت می شوید اما واقعا حقیقت چیست؟
تلویزیون‌های LCD قدیمی مشکلی به نام Motion Blur و یا تیره و تاری تصویر در تصاویر متحرک را داشتند. تلویزیون‌های LCD قدیمی با نمایش تصاویر سریع متحرک مانند تصاویر ورزشی سریع و یا فیلم اکشن سینمایی داشتند. عوامل بسیاری در این زمینه دخیل هستند (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Motion Blur به مقاله حقایق پشت پرده نمایشگر ها مراجعه نمایید). اما مشکلات اصلی LCD HDTV های قدیمی را می توان در این دو مورد دانست: یکی مدت زمان طولانی تغییر رنگ هر پیکسل (Response Time) و دیگری تعداد دفعاتی که تلویزیون در هر ثانیه، تصویر را تغییر می داد (Response Time). اگر Refresh Rate تصویر به اندازه کافی سریع نباشد تلویزیون نمی تواند رنگ هار را به سرعت تغییر دهد و اثراتی از فریم های قبلی تصویر روی صفحه تلویزیون باقی می ماند.motion_blur
Refresh Rate مبحث بسیار مفصلی است که پیش تر به آن پرداخته ایم، در صورت تمایل می توانید اطلاعات کافی در زمینه Refresh Rate و Response Time را در این مقاله بیابید.
اما تلویزیون‌های LCD امروزی مشکل Motion Blur را تقریبا حل کرده اند و با چشم غیر مسلح نمی توان این مشکل را مشاهده کرد، تلویزیون‌های 240 هرتز LCD تصاویر نرم و دل چسبی را نمایش می دهند.
نتیجه: امروزه Motion Blur دیگر مشکل به شمار نمی رود. تکنیک های سخت افزاری بسیاری برای حل این مشکل در LCD ها بکار رفته است و به سختی می توان Motion Blur را در LCD های امروزی مشاهده کرد ولی اگر نمی خواهید برای خرید تلویزیون‌های 240 و یا 120 هرتز هزینه کنید با Plasma هرگز با Motion Blur مواجه نخواهید شد.
سه بعدی در Plasma و LCD
برای تماشای تصاویر سه بعدی در تلویزیون‌های LCD و یا Plasma نیاز به عینک Active Shutter دارید تا تلویزیون و یا اداپتور خارجی بتواند به عینک سیگنال ارسال کند. ( جهت آشنایی با نحوه کارکرد تکنولوژی سه بعدی به کار رفته در تلویزیون‌های فعلی به مقاله سه بعدی در خانه: تکنولوژی های پخش مراجعه نمایید)
برای نمایش تصاویر سه بعدی به روش Active Shutter، تلویزیون باید به اندازه کافی سریع باشد تا تصاویر را برای هر چشم نمایش دهد، در واقع هر تصویر دو بار نمایش داده می شود یکی برای چشم راست و بار دیگر برای چشم چپ، به همین دلیل تلویزیون باید دو برابر حالت دو بعدی سریع باشد. در غیر اینصورت تصاویر تیره و با سایه نمایش داده می شوند و برخی اوقات تصاویر در زمان درست برای چشم ها نمایش داده نمی شوند که در نتیجه تصاویر سه بعدی به خوبی دیده نمی شوند.00400_3d-plasma
ممکن است حدس زده باشید که قدرت تلویزیون‌های Plasma در پخش تصاویر سریع و قیمت بسیار مناسب آنها باعث شده، گزینه مناسبی برای استفاده سه بعدی باشند. به عنوان مثال مدل TC-P42GT25 پاناسونیک در نمایش تصاویر سه بعدی به خوبی Sony Bravia 40HX800 است ولی قیمت آن تقریبا نصف است. برای نمایش تصاویر سه بعدی با کیفیت در LCD به تلویزیون مدرن و قدرتمند مانند LCD با نور زمینه LED که Refresh Rate حدود 240 هرتز دارد، نیاز خواهید داشت این در حالی است که تلویزیون‌های Plasma معمولی به خوبی از پس پخش تصاویر سه بعدی بر می آیند.
نتیجه: هر دو تکنولوژی LED و Plasma به خوبی از پس پخش تصاویر سه بعدی برمی آیند اما پخش تصاویر سه بعدی برای Plasma اصلا مشکل نیست. و اگر بدنبال تلویزیون سه بعدی ارزان هستید بدون شک Plasma انتخاب شماست.
جمع بندی نهایی:
برخی مشکلات در Plasma هنوز تغییر چندانی نکرده اند، مصرف انرژی تلویزیون‌های پلاسما به اندازه قابل ملاحظه ای از تلویزیون‌های LCD بیشتر است. در آخرین آزمایشات انجام شده توسط PC World تلویزیون‌های پلاسمای ال جی و پاناسونیک تقریبا 2 برابر اکثر تلویزیون‌های LCD، برق مصرف می کنند.
البته برخی از تلویزیون‌های LCD نیز مصرف بالای دارند بعنوان مثال تلویزیون LT46265 میتسوبیشی تغیریبا 8 درصد کمتر از TV-P46G25 پاناسونیک برق مصرف می کند. هر دو تلویزیون 46 اینچ هستند.
تلویزیون‌های Plasma هنوز ارزان تر هستند. تلویزیون‌های Plasmaی تولید کننده های مطرح دنیا مانند ال جی و پاناسونیک و یا سامسونگ تقریبا حدود 1000 دلار ارزان تر از مدل های مشابه LCD با سایز یکسان هستند. ولی تلویزیون‌های LCD در تمام محیط ها چه کم نور و چه پر نور قابل استفاده بوده ولی درعوض در برخی موارد و محیط های پرنور تلویزیون‌های Plasma کمی مشکل ساز خواهند بود.
طراحی تلویزیون‌های LCD مخصوصا آنهایی که نور زمینه LED دارند زیباتر از تلویزیون‌های Plasma است، بدلیل محدودیت های تکنلوژی Plasma نمی تواند به باریکی LED TV ها باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته