logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

روش نصب راه‌انداز کارت‌های گرافیکی

راه‌اندازهای موجود به همراه محیط‌های Xfree۸۶ و Xorg به طور پیش‌گزیده از کارت‌های گرافیکی مبتنی بر تراشه‌های nVidia پشتیبانی می‌کنند. تنها اشکالی که وجود دارد، عدم پشتیبانی از حالت شتابدهنده سه بعدی این کارت‌ها است. بنابراین در صورتی که به این قابلیت نیازی ندارید (مثلا اگر اهل بازی‌های کامپیوتری نیستید!) می‌توانید از این قابلیت به راحتی چشم پوشی نمایید.
● تهیه کردن راه‌انداز کارت گرافیک اولین چیزی که برای شروع لازم دارید راه‌انداز کارت گرافیک است که به راحتی از وب سایت nVidia قابل دریافت است: http://www.nvidia.com/content/drivers/drivers.asp در صفحه ای که در مرورگر وب شما باز می شود مراحل سه گانه دریافت راه‌انداز دیده می‌شود. شما باید با توجه به نوع سیستم عامل و پردازنده سیستم خود، راه‌انداز مناسب را انتخاب کنید. ۱) در مرحله اول باید نوع راه‌انداز مشخص شود که بایدGraphics Driver را انتخاب کنید. ۲) در مرحله دوم نوع کارت گرافیک را انتخاب می کنید (چون من از یک کارت گرافیک GeForce استفاده می کنم۲ Geforce & TNT را انتخاب می‌کنم). ۳) در مرحله سوم براساس نوع سیستم عامل و پردازنده، یکی از گزینه ها را انتخاب می کنیم(چون من از cpu intel p.III استفاده می‌کنم، گزینه LinuxIA۳۲ را انتخاب می کنم) و در پایان روی Go کلیک کنید. ▪ نام فایلی که دانلود کردید چیزی شبیه به این می باشد : nVidia-Linux-x۸۶-۱.۰-۶۶۲۹-pkg۱.run که دارای پسوند run. می باشد x۸۶ مربوط به نوع پردازنده و اعدادی که در ادامه آن آمده مربوط به نسخه فایل راه‌انداز است .
● آماده کردن سیستم برای نصب اگر بخواهید فایلی را که دانلود کرده‌اید را در محیط گرافیکی اجرا کنید متوجه خواهید شد که بعد از کلیک کردن روی آن هیچ اتفاقی نمی‌افتد. چون برای اجرای آن باید از محیط گرافیکی خارج شوید که خروج از محیط گرافیکی دو روش دارد: ▪ روش اول: ۱) logout کنید. ۲) در صفحه login کلیدهای Alt+Ctrl را پایین نگه داشته و کلید F۱ را بزنید تا از صفحه login خارج شده و به یک terminal وارد شوید. ۳) با یک کاربر وارد سیستم شوید(login کنید). ۴) دستور su را اجرا کرده و کلمه عبور کاربر ریشه را وارد کنید. (و یا از ابتدا با کاربر ریشه وارد سیستم شوید.) ۵) دستور init ۳ را وارد کنید تا سیستم از حالت گرافیکی خارج شود و یا با توجه به توزیع خود دستورات etc/init.d/gdm stop/ یا etc/init.d/kdm stop/ را وارد نمایید. ▪ روش دوم: ۱) سیستم را restart کنید. ۲) در صفحه بوت گراب باید linux ۳ به اولین خط فرمان بوت که مربوط به kernel می‌باشد، اضافه شود. در بسیاری از توزیع‌ها می‌توانید با فشار دادن کلید E به قسمت مربوط وارد شوید و روی خط مربوط به kernel رفته و مجددا با زدن کلیدE دستور Linux ۳ را اضافه کرده (قبل از linux حتما یک فاصله بگذارید) و کلید Enter را زده و کلید B را بزنید تا سیستم در حالت متنی بوت شود. در توزیعی مانند Suse فقط کافیست دستور linux ۳ را در قسمت پایین صفحه بوت گراب تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید.
● نصب راه‌انداز کارت گرافیکی برای نصب راه‌انداز کارت گرافیک با دستور cd وارد پوشه‌ای که فایل مورد نظر قرار دارد وارد شوید به عنوان مثال : cd /home/siavash سپس با استفاده از دستور sh برنامه نصب را اجرا کنید : sh ./nVidia-Linux-x۸۶-۱.۰-۶۶۲۹-pkg۱.run (حروف کوچک و بزرگ را همان طور که هستند بنویسید) البته احتیاجی به نوشتن کامل نام فایل نیست به عنوان مثال : sh ./nVidia* یا ./sh nV بعد از اجرا شدن برنامه نصب مراحل آنرا دنبال کنید Accept را انتخاب کنید تا راه‌انداز نصب شود. ▪ نکته :اضافه کردن متغیرهای زیر برای نصب راه‌انداز الزامی نیست. فایلی که آنرا اجرا کردید دارای امکانات زیادی است که می توانید با اضافه کردن متغیرهایی به انتهای دستور نصب از آنها استفاده کنید : مثال: ـ sh ./nVidia* --info ـ info--: اطلاعاتی در مورد فایل داده و خارج می شود. ـ check--: صحت فایل را بررسی کرده و خارج می شود. ـ extract-only--: محتویات فایل را استخراج کرده ولی راه‌انداز را نصب نمی کند. (دستورnvidia-installer را اجرا نمی کند) ـ help--:متغیرهای عادی را نشان داده و خارج می شود. ـ advanced-options--:متغیرهای عادی و پیشرفته را نشان داده و خارج می شود. متغیرهای پیشرفته بعد از نصب راه‌انداز فعال می شوند و برخلاف متغیرهای عادی باید بعد از دستور nvidia-installer اضافه شوند. ▪ مثال: ـ nvidia-installer --uninstall ـ uninstall--: راه‌انداز را از سیستم حذف می کند. ـ latest--:برنامه به سایت FTP شرکت nVidia متصل شده و گزارشی از آخرین نسخه راه‌انداز به همراه link آن به کاربر می دهد. ـ update--:برنامه آخرین ویرایش راه‌انداز را از سایت FTP شرکت nVidia دریافت کرده و آنرا نصب می کند.
● فعال کردن راه‌انداز کارت گرافیکی بعد از اینکه راه‌انداز نصب شد باید فعال شود. بدین معنی که نصب راه‌انداز فقط فایل‌هایی را در قسمت های مختلف سیستم کپی می کند و باید سیستم طوری تنظیم شود که از این فایل‌ها استفاده کند. انجام این کار در توزیع های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در Suse با ورود به Sax و انتخاب نوع و مدل کارت گرافیک راه‌انداز فعال می شود (اگر در موقع نصب Suse نوع و مدل کارت گرافیک را درست انتخاب کرده باشید احتیاجی نیست دوباره این کار را انجام دهید) ولی در برخی توزیع ها مانند Fedora باید با یک ویرایشگر متنی مانند Vi فایلی را که در شاخه زیر قرار دارد ویرایش کنید : /etc/X۱۱/ نام فایل مورد نظر نیز در توزیع ها تفاوت دارد در برخی xorg.conf و در برخی XF۸۶Config یا XF۸۶Config-۴ می‌باشد . برای فعال کردن راه‌انداز بعد از نصب آن در حالت متنی که قبلا توضیح دادم بدون آنکه نیاز به راه اندازی مجدد سیستم داشته باشید مراحل زیر را انجام دهید: الف) Suse ۱) دستور init ۵ را اجرا کرده تا سیستم به حالت گرافیکی باز گردد و صفحه login ظاهر شود. ۲) با نام کاربری خود login کرده و Sax۲ را اجرا کنید (Alt+F۲ را زده و تایپ کنید Sax۲ و بر روی Run کلیک کنید). ۳) در پنجره Sax۲ روی Graphics card کلیک کنید و در صفحه تنظیم کارت گرافیک واردProperties شوید. ۴) در پنجره ای که باز می شود در سمت چپ nVidia و در سمت راست مدل کارت گرافیک را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید. ۵) سیستم گرافیکی را مجددا راه اندازی کنید (ALT+Ctrl+Back Space). اگر تمام مراحل را درست انجام داده باشید هر بار هنگام راه‌اندازی سیستم گرافیکی X لوگوی nVidia نمایش داده خواهد شد. در صورتی که بخواهید می‌توانید در پنجره Properties وارد قسمت Expert و در قسمت card options تنظیمات دلخواه خود را اعمال کنید. توضیحات کامل در مورد هر یک از گزینه‌ها در قسمت APPENDIX D فایل زیر موجود است:
/usr/share/doc/nVidia_GLX-۱.۰/README
ب) سایر توزیع ها
۱) در حالی که هنوز در سیستم متنی هستید دستورات زیر را اجرا کنید: cd /etc/X۱۱ ls بعد از اجرای دستور ls باید ببینید در لیست فایل هایی که سیستم برای شما نمایش می‌دهد، کدام یک از این فایل ها وجود دارند: xorg.conf یا XF۸۶Config یا XF۸۶Config-۴. ۲
۲) یکی از دستورات زیر را با توجه به مرحله قبل اجرا کنید : vi XF۸۶Config یا vi XF۸۶Config-۴ یا vi xorg.conf تا فایل مورد نظر در ویرایشگر vi باز شود.
۳) خط زیر را پیدا کنید: Section “Module” زیر خط مزبور دستوراتی به این شکل وجود دارند Load "glx Load "dbe" Load "extmod" Load "freetype" Load "v۴l" Load "type۱" Load "speedo" Load "dri" نخست بررسی کنید تا خط زیر حتما وجود داشته باشد و اگر نبود بصورت دستی آنرا اضافه کنید: Load "glx" سپس دستورات زیر را در صورت وجود پاک کنید: Load "dri" Load "GLcore" ۴) خط زیر را پیدا کنید: Section “Device” زیر خط مزبور دستور زیر را پیدا کنید: Driver "nv" یا Driver "vesa" nv یا vesa را با nvidia جایگزین کنید تا دستور فوق به این شکل درآید: Driver "nvidia" در پایان تغییرات را ذخیره کرده و با دستور init ۵ (توزیعی مانند ردهت یا فدورا) یا etc/init.d/gdm start/ یا etc/init.d/kdm start/ (توزیعی مانند دبیان و توزیع‌های مبتنی بر آن) سیستم گرافیکی را اجرا کنید. اگر تمام مراحل را درست انجام داده باشید هر بار هنگام راه‌اندازی سیستم گرافیکی X لوگوی nVidia نمایش داده خواهد شد. در صورتی که بخواهید می‌توانید تنظیمات بیشتر را در قسمت Section “Device” اعمال کنید. توضیحات بیشتر در قسمت APPENDIX D فایل زیر موجود است : /usr/share/doc/nVidia_GLX-۱.۰/README
● ابزار nvidia-settings nvidia-settings ابزاری است قدرتمند برای ایجاد تغییرات در تنظیمات کارت گرافیک. برای استفاده از آن باید دستور nvidia-settings را اجرا کنید تا پنجره آن ظاهر شود.در سمت چپ قسمت مورد نظر کارت گرافیکی خود را انتخاب و در سمت راست تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید و در پایان روی Quit کلیک کنید.تا از برنامه خارج شوید. برنامه تنظیمات شما را در فایلی ذخیره می کند.ولی این تنظیمات تا هنگامی که سیستم گرافیکی در حال اجرا می باشد فعال هستند و در صورت خروج از محیط گرافیکی و ورود مجدد به آن این تنظیمات اعمال نخواهند شد. البته تنظیمات شما هنوز سر جای خود باقی است اما سیستم گرافیکی از آن استفاده نمی‌کند. البته با اجرای مجدد دستور nvidia-settings برنامه اجرا شده وتنظیمات شما را اعمال خواهد کرد. با استفاده از سیستم init در لینوکس این مشکل قابل حل است. سیستم init در هنگام لود شدن محیط گرافیکی فایلی به نام xinitrc. را جستجو می کند و در صورتی که آن را نیافت به سراغ فایل زیر می رود: /etc/X۱۱/xinit/xinitrc برای اینکه سیستم هر بار تنظیمات شما را به صورت خودکار اعمال کند باید مراحل زیر را دنبال کنید:
۱) با استفاده از Find Files به دنبال فایل xinitrc. بگردید و در صورتی که سیستم آن را نیافت به دایرکتوری خانگی خود وارد شده و فایل مورد نظر را خودتان بسازید.
) دستورات زیر را در فایل وارد کنید: nvidia-settings --load-config-only & . /etc/X۱۱/xinit/xinitrc خط اول در دستور فوق باعث می‌شود تا سیستم تنظیمات شما را که قبلا در nvidia-settings ذخیره شده بود، در هنگام اجرای محیط گرافیکی اعمال کند و خط دوم باعث می‌شود تا سیستم ادامه فرآیند اجرای محیط گرافیکی را از طریق فایل xinitrc دنبال کند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته