logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

ارگونومی اتاق کنترل دوربین های مداربسته چیست ؟

ارگونومی چیست:
اهداف ارگونومیک شامل بهبود و اصلاح عملکرد انسان ، سلامت و ایمنی و راحتی فرد با طراحی محیط کار و تجهیزات موجود در آن ، شیوه های کارکردن و انجام وظایف می باشد . سودمندی دوربین های مدار بسته در یک سیستم امنیتی و محرمانه به کیفیت اطلاعاتی که از آنها بدست می آید وابسته است . نوع طراحی اتاق های کنترل بر عملکرد اپراتورها در دستیابی موفق به اطلاعات بموقع و بدون خطا توسط سیستم های دوربین مدار بسته تاثیر خواهد داشت . اپراتورها به نحو بسیار موثرتری انجام وظیفه خواهند کرد ، اگر : o با راحتی بر روی صندلی هایی که طراحی ارگونومیک شده اند نشسته باشند .مانیتورها در وضعیت خوب و صحیح [ از نظر ارگونومیکی ] نصب شده باشند . o میزان روشنایی برای دیده بانی تصاویر دوربین ها مناسب باشد . اینها بخشی از وضع ظاهری و فیزیکی یک اتاق کنترل هستند که در گام اول طراحی ارگونومیکی باید مد نظر قرار گیرند .

هزینه ها و مزایای ارزیابی اتاق کنترل :
- افزایش کارایی اپراتورها
- تشخیص مشکلات بالقوه اتاق کنترل که بر کارایی ، سلامت و ایمنی اپراتور تاثیر منفی دارند .
- ارتقاء فرهنگ بهداشت و ایمنی در اتاق کنترل . این موضوع شامل آگاهی دادن به اپراتورها درمورد خطرات ممکن و راه های پیشگیری از آنها می شود .
- مشارکت به سمت :
اینکه ارزیابی ریسک بعنوان لازمه وضع قوانین ایمنی و بهداشت گردد.
دریافت بیمه های کیفیت مانند ISO 9000
یک ارزیابی اتاق کنترل دوربین های مداربسته نیازمند سرمایه گذاری به موقع و تلاش بوده و ممکن است منجر به صرف سرمایه های اضافی و هزینه های جاری گردد که این هزینه ها باید با مزایای کار در تعادل باشند .
ملاحظات ساختمانی :
ممکن است که در انتخاب محل برای اتاق کنترل محدودیت وجود داشته یاشد لیکن هرگونه تلاشی باید درجهت لحاظ نمودن فاکتورهای معماری زیر صورت گیرد :
اندازه و شکل اتاق کنترل :
اتاق کنترل باید به اندازه کافی بزرگ بوده به نحوی که بتوان اسباب و وسایل و تجهیزات را در آن جای داد و فضای کافی برای کارکردن افراد وجود داشته باشد . اگر اتاق کنترل خیلی کوچک یا شکل ناموزونی از نظر ظاهری داشته یا دارای ستون ها و یا سقف شیب دار باشد ، طراحی آن با محدودیت روبرو خواهد شد . دوم اینکه می تواند بر نحوه قرارگیری مانیتورها تاثیر گذارده که متعاقباٌ این امر علاوه بر اینکه توانایی اپراتور را در اسکن کردن تصاویر چندگانه دوربین محدود می کند ، وی را در معرض خطرات ایمنی و آسیب به سلامت قرار می دهد .
همچنین باید فضای کافی برای نگهداری از تجهیزاتی که باید در مواقع ضروری بدون ایجاد وقفه در روند طبیعی کار اتاق کنترل مورد استفاده قرار گیرند وجود داشته باشد .
اگر احتمال می رود که سیستم دوربین های مدار بسته در آینده گسترش یابد ، باید فضای کافی برای ایستگاه های کاری اضافی و تجهیزات با رعایت شرایط ارگونومیک وجود داشته باشد .
نقاط ورود - خروج :
نقاط ورودی - خروجی باید به گونه ای طراحی شوند که تردد ویلچر و نیز آوردن قطعات بزرگ وسایل به درون اتاق کنترل آسان باشد .
سرویس های بهداشتی :
توالت ها و محوطه های استراحت باید نزدیک اتاق کنترل باشند زیرا هنگامیکه یک نفر اپراتور درحال انجام وظیفه باشد ، درصورت استفاده از این تسهیلات توسط وی ، اتاق کنترل بدون مراقب و خالی خواهد ماند .
پنجره ها :
پنجره ها باید در هر جایی از اتاق کنترل که امکان استفاده از نور طبیعی وجود دارد تعبیه شوند . نور طبیعی از نظر بیشتر مردم به نور مصنوعی برتری دارد زیرا نمایی از دنیای خارج را نشان می دهد .
باید برای کنترل میزان نور ورودی ، پرده تعبیه شود و مکان پنجره نسبت به مانیتورها و خط سیر میدان دید اپراتورها ، در بهترین وضعیت قرار گرفته باشد .
طراحی محیطی :
موارد زیر باید هنگام طراحی اتاق کنترل مد نظر قرار گیرند.
روشنایی :
میزان روشنایی اتاق کنترل باید برای تمامی وظایف موجود در اتاق کافی و مناسب باشد . نورپردازی پخشی ، بیشتر از روشنایی نقطه ای توصیه می شود . درصورتیکه شدت نور کاهش یابد می تواند مشکلاتی را در دیدن تصاویر مانیتورها بوجود آورد همچنانکه در همان زمان نیز ممکن است برای انجام دیگر وظایف مانند خواندن جداول و نوشتجات ، نور کافی نباشد و نتیجه این امر می تواند غلط خواندن ، نوشتن ناقص یا گزارشات نامفهوم یا ناخوانا و خستگی باشد .
بازتاب نور در مانیتورها ناشی از مدیریت ضعیف نورپردازی ممکن است باعث مبهم شدن اطلاعات تصویر دوربین ، مانع از دقت اپراتور به جزییات عکس یا از دست دادن کامل مشاهده یک رخداد از مانیتور شود .
دما :
دمای اتاق کنترل باید قابل تنظیم باشد . این امر بویژه زمانی اهمیت می یابد که اتاق کنترل در زمان هایی که سیستم مرکزی گرمایش ساختمان خاموش است مشغول فعالیت باشد .
تجهیزات از خود گرما بیرون می دهند و این موضوع باید در طراحی لحاظ شود .
تهویه :
اتاق کنترل باید با هوای آزاد یا پاک تهویه گردد زیراکه هوای مانده و کهنه می تواند به سلامت اپراتور آسیب رسانده و ایجاد بیماری نماید . از بسته بودن درها یا کار نکردن سیستم تهویه باید جلوگیری شود زیراکه باعث آزردگی و ناراحتی فرد می شوند .
طراحی ایستگاه کاری :
با توجه به اینکه طراحی ایستگاه کاری بر کارایی ، سلامت و ایمنی اپراتور تاثیر دارد فاکتورهای زیر باید رعایت شوند.
ارتفاع :
ارتفاع ایستگاه کاری و ترتیب چیدمان اجزاء و وسایل باید بگونه ای باشد که برای تمام اپراتورها محدوده کافی را فراهم کند و فضای مناسب برای ران ها ، زانوها و پایین پاها وجود داشته باشد تا به همه اپراتورها با هر اندازه و ابعادی که هستند اجازه تغییر وضعیت بدنی خود را هنگامی که بر روی صندلی نشسته اند بدهد . نشستن برای زمان های طولانی و ممتد در وضعیت محدود و یا ثابت می تواند ایجاد خستگی کند که بر کارایی ، سلامت و ایمنی و راحتی فرد موثر است .
اندازه ایستگاه کاری :
ایستگاه کاری باید عمق کافی برای جاسازی تمام تجهیزات و اسناد هنگام مشاهده تصاویر منیتورها داشته باشد در غیر اینصورت اپراتور نمی تواند براحتی بنویسد یا به تلفن و کنترل پانل دسترسی داشته باشد . همچنین اگر اپراتور نتواند دستها و بازوهایش را در ایستگاه کاری استراحت دهد منجر به خستگی وی خواهد گردید .
قرارگیری تجهیزات ، کنترل ها و اشیاء :
تمامی تجهیزات و وسایل باید در دسترسی آسان اپراتور قرار گیرند . اگر آنها در مکانی قرار داده شوند که اپراتور برای دستیابی به آنها مجبور به خم شدن و یا کشیدگی شود این حال در وی منجر به آسیب فیزیکی و درد کمر ، گردن و محدوده شانه خواهد شد . طراحی چگونگی قرارگیری تجهیزات و کنترل ها باید بصورت متقارن انجام شود چنانکه از گیج شدن اپراتورها هنگام تغییر وضعیت های متضاد بدن از یک حالت به حالت معکوس آن جلوگیری کند .
سطح ایستگاه کاری :
سطح ایستگاه کاری باید از موادی ساخته شود که بازتاب پایینی دارد زیراکه درخشندگی یا بازتاب زیاد سطوح منجر به خیرگی و انعکاسات می گردد که خود باعث خطاهای انسانی و خستگی بصری می شود . سطوح همچنین نباید لغزنده باشند تا کنترل پانل ها در محدوده عملکردشان جابجا نشوند .
چیدمان ایستگاه کاری :
فاصله بندی :
در جاییکه وسایل بین اپراتورها مشترک است باید بگونه ای باشد که دستیابی به آنها برای هر اپراتور ساده باشد . کشیدگی برای دسترسی به وسایل باعث فشار به عضلات و مفاصل و به تبع آن خستگی فرد ، آسیب های اسکلتی عضلانی و خطاهای انسانی در نتایج خواهد شد . همچنین فضای بین ایستگاه های کاری باید به گونه ای فاصله گذاری شود که در مواقع ضروری نیاز به تعمیر وسایل کار ، امکان دسترسی تکنسین ها به پشت پانل ها ، بدون اختلال در عملکرد روزانه سیستم وجود داشته باشد .
پنجره ها :
مانیتورهای دوربین های مدار بسته باید به نحوی قرار داده شوند که زاویه بین صفحه نمایش و پنجره مانع از بازتاب نور به درون صفحه نمایش و مانع از درخشش مستقیم نور به چشم اپراتورها گردد . انعکاس نور به درون مانیتور ها می تواند بر توانایی اپراتور در اسکن و ارزیابی تصاویر مانیتورها تاثیر گذارد از سویی درخشش مستقیم نور به چشم اپراتورها ، بویژه در روزهای آفتابی ممکن است مانع از دیدن تصاویر توسط اپراتور گردیده و باعث خستگی بصری وی خواهد شد .
کابل های برق :
سیم های برق باید بصورت ایمن مراقبت شوند تا از برخورد اپراتورها با آنان جلوگیری شود .
صندلی :
یک صندلی با طراحی ارگونومیک وضعیت های نادرست نشستن در حین کار را که می توانند منجر به بروز آسیب های اسکلتی عضلانی شوند را کاهش خواهد داد .
راهنمایی های زیر درخصوص طراحی صندلی ، بر اساس اطلاعات ارایه شده توسط هیئت اجرایی ایمنی و بهداشت با سرفصل ( آیین نامه های تجهیزات صفحه نمایش ) بوده و اپراتورها باید در استفاده صحیح از این نوع صندلی آموزش ببینند .
راحتی :
با توجه به اینکه ممکن است اپراتور برای زمان های نسبتاٌ طولانی نشسته باشد ، صندلی باید ثابت و راحت باشد زیراکه نشستن نامناسب می تواند منجر به مشکلاتی برای گردن ، کمر و محدوده سر شود .
تنظیم ارتفاع :
برای اصلاح وضعیت صحیح نشستن یک اپراتور ، ارتفاع صندلی باید قابل تنظیم باشد تا شخص بتواند پاهای خود را در سطح زمین به حالت راحت قرار دهد . اگر یک اپراتور نتواند این کار را انجام دهد باید از زیرپایی استفاده کند .
تکیه گاه قابل تنظیم :
تکیه گاه باید در هر دو جهت ارتفاع و شیب قابل تنظیم باشد زیرا مهم است که پشتی صندلی بتواند بالا و پایین کمر را حمایت نماید تا اپراتور بتواند انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ کند .
دسته های صندلی :
یک اپراتور اگر بالاتنه خود را با استفاده از دسته های صندلی حمایت کند ، می تواند در وضعیت راحت تری بنشیند . همچنانکه می تواند از آن هنگام بلند شدن از روی صندلی نیز استفاده مفید نماید .
مانیتورهای دوربین های مدار بسته :
اندازه ، وضعیت قرارگیری و تعداد مانیتورها در اتاق کنترل به علاوه تعداد تصاویر دوربین های مدار بسته که یک اپراتور مسئول دیده بانی آن است ، مدت زمان ثبت هر مشاهده و وظیفه ای که درحال انجام است ، همگی بر کارایی اپراتور موثرند . هر مانیتور قادر به نمایش یک یا بیشتر تصاویر دوربین به همراه اطلاعات متنی است و باید در وضعیتی قرار داده شود که بیشترین احتمال دیدن جزییات و اطلاعات نشان داده شده در تصویر توسط اپراتور ممکن باشد .
اندازه و وضعیت قرارگیری مانیتورها دوربین های مدار بسته :
اندازه مانیتور باید با محاسبه سطح جزییات نمایش داده شده ، وظیفه ذاتی بصری ( دیدن ) و فاصله اپراتور از آن متناسب باشد . اگر اپراتور در فاصله بسیار دوری نشسته باشد نخواهد توانست جزییات تصویر درحال پخش از یک مانیتور کوچک را تحلیل کند این ممکن است بر توانایی اپراتور در ارزیابی موثر تصویر یا تنظیم بدون خطای تصویر تاثیر معکوس گذاشته ، آزردگی ،خستگی چشم و سردرد را منجر شود . هر یک از این فاکتورها می تواند در پایین آوردن کیفیت ضبط تصاویر نیز سهیم باشد .
مانیتورها باید در وضعیتی قرار داده شوند که هنگامیکه اپراتور آنها را دیده بانی می کند از پذیرش عادت به  وضعیت ناصحیح نشستن بیش از چند دقیقه در یک زمان جلوگیری شود . اگر مانیتور بیش از اندازه در ارتفاع یا در عرض قرار داده شود اپراتور مجبور خواهد شد برای دیدن آن ، گردن خود را بالا آورد که منجر به خستگی عضلانی و عدم تمایل اپراتور برای دیدن مانیتور به دلیل احساس ناراحتی خواهد گردید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته