logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

آدرس مک چیست؟

ساختار شبکه و مدیریت آن نیز مانند هر چیز دیگری زبان خاص خودش را دارد. خیلی از شرایط و نکات امنیتی و خیلی چیز های دیگری که خودتان بهتر از من بلد هستید امروز در اینترنت و در زندگی خیلی افراد حتی کودکان نیز رواج پیدا کرده است اما باز هم در این میان ایترنت و وای – فای (Ethernet, Wi-Fi) هم نگرانی خاص خودش را دارد.دانستن معانی این شرایط، و درک اساس و بیس آن ها به شما امکان استفاده بهتر از این دو را در شبکه خانگی یا اداری آن هم به آسانی هر چه بهتر خواهد داد.ما در پائین به طور کاملا مجزا به هر کدام از دو موضوع زیر خواهیم پرداخت.

آدرس های مک (Mac Addresses)
به کاربرد آدرس های کنترل دسترسی به مدیا (Media Access Control Addresses) یک شناسه اختصاصی برای هر شبکه جداگانه است که مثل کارت PCI داخل رایانه تان یا کارت های Wi-Fi قرار گرفته به طور پیشفرض درون لپ تاپتان عمل می کند و هدف مشخصی هم دارد؛ توانایی تشخیص آداپتور یا کنترل کننده اینترفیس یک شبکه از یک دیگر و همچنین دستگاه های شبکه ای متفاوت از جمله کار های بر روی دوش مک آدرس است.
اداره همگانی یا داخلی
همچنین آدرس های مک قابلیت کنترل و کار بصورت عمومی و داخلی را دارند، یک مک آدرس همگانی توسط تولید کننده به تمامی مودم شبکه های کاربران داده می شود و دقیقا مانند شماره کارت های اعتباری، کاملا به صورت تصادفی داده نشده اند.
جالب است بدانید که همه این کد ها برای سازنده قابل ردگیری و شناسایی بوده و اکثرا بر روی حافظه Read-only و بدنه خود محصول حک شده اند.
در حالتی دیگر، بیشتر مودم ها این قابلیت را دارند که آدرس های مک اختصاصی و سفارشی سازی شده داشته باشند، که کاربران می توانند آن را در تنظیمات مودم شان تغییر دهند. این ها خیلی کاربردی و گاهی شاید حیاتی باشند اما همان طور که می دانید کاربرد بسیار بالایی برای حقه بازی هم دارند که به آن خواهیم پرداخت و از آنجایی که این کد های اصلی مک حتما بر روی بدنه مودم حک نمی شوند، ما همواره همان آدرس مک داخلی را در نظر می گیریم.
MAC-48, EUI-48 & EUI-64
سه نوع مختلف از حالت مک آدرس وجود دارد، MAC-48، EUI-48و EUI-64که به ازای هر کاراکتری که اضافه می شود، معنی خاصی از آن بیت (Bit) مشاهده می شود؛ البته این مشخص و بدیهی است که بیت های بیشتر به ما امکان استفاده از آدرس های برتر و بکر بیشتری را می دهند.
به طور فنی یک آدرس ۲۸ بیتی به شما امکان استفاده از ۲-۴۸ آدرس متفاوت و به نوعی بکر با درصد خطا یا تشابه کمتر را می دهد که به طور کلی شامل ۲۸۱,۴۷۴,۹۷۶,۷۱۰,۶۵۶ آدرس معمولی می شود. موسسه مهندسان الکترونیک و الکتروتکنیک قول هر مک آدرس اختصاصی برای هر فرد را تا قبل از سال ۲۱۰۰ میلادی داده است.
به طور مشابه، یک آدرس ۶۴ بیتی نیز شامل ۲-۶۴ آدرس کاملا متفاوت می شود که یک کد ۲۰ شماره ای است که به طور معمول خیلی تعجب آور است. این در حالی است که EUI-64 در فایروایر و مودم های شبکه IPv6 کاربرد زیادی دارد.
تفاوت بین MAC-47 و EUI-48 نوعی تفاوت قراردادی است چرا که هر دوی آن ها از ساختار و نشانه یکسانی برخوردارند. هر چند MAC-48 به سخت افزار شبکه مخصوصی و EUI-48 به سخت افزار های بدون ارتباط برمی گردند.
ساختار و نویسه ها
مک آدرس های همگانی از یک ساختار دستوری پیروی می کنند. سه بایت (یا ۲۴ بیت) اول از یک شناسه ارگانی بکر استفاده می کنند که به OUI (Organisationally Unique Identifier) هم معروفند که بنابر هر سازنده ای تفاوت دارند و علت تفاوت این هم جدا بودن شناسه یک سازنده از سازنده دیگر برای شناسایی بهتر کنترلر مودم است که NIC (Network Interface Controller) نام دارد.
حال کنترلر شناسه برای کیس های MAC-48 و EUI-48 شامل ۳ بایت (۲۴ بیت) جداگانه نیز می شود که این تعداد بیت/بایت ها در EUI-64 به ۵ بایت اضافه (۴۰ بیت) می رسد. یک بیت بیشتر در OUI نشان می دهد که مک آدرس داخلی است یا همگانی اداره می شود.
هنگامی که باید مک آدرس رو به رو می شوید، آن معمولا به صورت اعداد هگزادسیمال نشان داده شده و به صورت خط فاصله، نقطه، فاصله و دو نقطه فاصله گزاری شده اند. مثلا؛ fe-01-a6-23-cf-d1 or fe:01:a6:23:cf:d1.
تنها تفاوت بین EUI-48 و EUI-64دو جفت هگزادسیمال اضافه شده پایانی است که برای کسب اطلاعات بیشتر به زبان انگلیسی می توانید به این لینک مراجعه کنید.
Mac Filtering
خوب بحث مک آدرس به پایان رسید و اکنون قصد داریم توضیحاتی کامل راجع به MAC Filtering به دست آوریم.
آدرس های مک به نحوی مانند یک پاکت نامه عمل می کنند، یعنی ارسال یک المان خاص بوسیله یک ساختار شبکه.
برای مثال روتر ها می توانند از مک آدرس ها استفاده کرده و مطمئن شوند که پکیج های نتورک به تعداد رایانه های موردنظر رسیده یا نه. از سوی دیگر فیلتر مک (MAC Filtering) از مک آدرس ها برای محدود کردن دسترسی به شبکه برای یک زیر مجموعه دستگاه های متصل استفاده می کند که شما می توانید با تهیه کردن یک لیست سفید از مک آدرس های اجازه داده شده برای دسترسی یا یک لیست سیاه از آن هایی که می خواهید آن ها را محدود کنید، استفاده نمائید.
خوب، حال زمانی که دستگاهی سعی می کند تا به شبکه متصل شود ما آن را چک و در صورت نیاز آن را در لیست سفید/سیاه قرار می دهیم.
تنها مشکل اساسی مک فیلترینگ آدرس های مکی است که بوسیله نوشته ساده (Plain Text) مخابره می شوند و این به این معنی است که وی باید تا اتصال یک دستگاه صبر کند که ارتباطات درون یک شبکه شروع شود. حال او به آسانی می تواند آدرس مک را در دست گرفته (البته اگر از در حالت Open باشد و در دیگر حالات تنها درصدش کمتر می شود و حکایت همچنان باقیست…) و در لیست سفید قرار بگیرد و سپس با استفاده از ترفند های هکری اش پسورد را به دست گرفته و هرکاری دلش می خواهد با شما و رایانه و اینترنت تان انجام دهد که البته خیلی کار های سختی دارد و با وجود ممکن بودنش هیچ ارزشی برای تلاش کردن این همه ندارد!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته