logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

تکنولوژی صفحات LCD چیست ؟

پیشرفت‌های تکنولوژیکی یکی پس از دیگری راه را برای بهبود کیفیت زندگی باز می‌کنند. فناوری‌هایی که روز به روز به تعداد و انواع آنها افزوده می‌شوند همگی یک هدف را دنبال می‌کنند: رفاه و راحتی بیشتر .

نام LCD را حتما شنیده‌اید. نوع جدید از فناوری که هر روزه بر استفاده بهینه آن افزوده می‌شود، مانتیورها، ساعت‌های دیجیتالی، اجاق‌های مایکروویو، دستگاه‌های پخش سی‌دی، دماسنج‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی فراوان دیگر از بی‌شمار نمونه‌های کاربرد این نوع صفحات هستند. بد نیست در مورد آنها به زبانی ساده بیشتر بدانیم، اینکهLCD چیست؟ چگونه ساخته می‌شود و انواع آن کدام است.
● LCD چیست؟
LCD مخفف کلمهLiquid Crystal Display به معنای «صفحه کریستال مایع» است. کریستال‌های مایع اولین بار در سال 1888 توسط یک گیاه‌شناس اتریشی به نام فردریک رینیتزر(Friedrinch Rreinitzer) کشف شد. وی با تحقیقات و آزمایشات خود اثبات کرد زمانی که ماده کلستریل (اسید بنزوئیک کلستریل) ذوب می‌شود در ابتدا یک مایع تیره تشکیل شده و سپس در صورتی که درجه حرارت بالا‌ رود، روشن‌تر می‌شود. در نهایت پس از خنک کردن، این مایع و قبل از تبلور نهایی به رنگ آبی تبدیل می‌شود. از آن زمان بود که ایده استفاده از کریستال مایع برای ساخت صفحات نمایش به ذهن دانشمندان و متخصصین افتاد. ساخت اولین صفحات نمایش کریستال مایع به سال 1968 باز‌می‌گردد. از آن هنگام سازندگانLCD گونه‌های ماهرانه و جالبی از این وسیله را به لحاظ تکنولوژیکی توسعه دادند وLCD ها را از لحاظ تکنیکی به سطح بالا‌یی رساندند و روند رو به رشد تکنولوژی ساخت این وسیله همچنان رو به فزونی است. شرکت IBM برای اولین بار در سال 1981 مانتیورهای (CGA (Color Graphic Adapte را معرفی کرد.
مانتیورهای فوق قادر به نمایش چهار رنگ با وضوح تصویر 320 پیکسل افقی و 200 پیکسل عمودی بودند. این شرکت در ادامه فعالیت‌های خود در سال 1984 مانیتورهای((EGA Enhanced Graphiv Adapter را به بازار عرضه کرد. این نوع از نمایشگرها قادر به نمایش شانزده رنگ و وضوح تصویر 350 * 640 بودند. اماIBM همچنان به تلا‌ش خود ادامه داد تا اینکه در سال 1987 سیستم(VGA)Video Graphiv Array را معرفی کرد. مانیتورهایVGA قادر به نمایش 256 رنگ و وضوح تصویر 600 * 800 بودند. اما سه سال بعد یعنی در سال 1990 سیستم(XGA (Extended Graphics Array معرفی شد. سیستم فوق با وضوح تصویر 600*800 قادر به ارائه 8/ 16 میلیون رنگ و با وضوح تصویر 768 * 1024 قادر به نمایش 65536 رنگ بود. اغلب صفحات نمایشگرهایی که امروزه در سطح جهان عرضه می‌گردند از استاندارد(UXGA (Ultra Extended Graphics Array استفاده می‌کنند. استانداردUXGA قادر به ارائه 8/16 میلیون رنگ با وضوح تصویر 1200*1600 پیکسل است. در مانیتورLCD تصویر از تعداد زیاد و معینی از سلول‌های مستطیل تک‌رنگ حاوی کریستال مایع تشکیل می‌شود. واحد کامل رنگی در مانیتورLCD پیکسل نام دارد و مربعی به ابعاد تقریبی 3/0 در 3/0 میلیمتر است. هر پیکسل از 3 مستطیل رنگی سرخ، سبز، آبیRGB به ابعاد تقریبی 1/0 در 3/0 میلیمتر تشکیل شده است. خاصیت کریستال مایع این است که در اثر اعمال ولتاژ، نور پلا‌ریزه رنگی عبوری را به تناسب ولتاژ تضعیف می‌کند.
ترکیب 3 ولتاژ مستقل که به سه مستطیلR وG وB می‌رود، می‌تواند 16 میلیون رنگ را نشان دهد. تحقیقات نشان داده است مولکول‌های کریستال میزان متوسطی از گرما را دریافت می‌کنند تا یک ماده مناسب را از یک حالت جامد به کریستال مایع تبدیل کنند و فقط مقدار بیشتری گرما را برای تبدیل همان کریستال مایع به حالت مایع واقعی دریافت می‌کنند.
● نحوه تشکیل صفحات LCD
برای ساختLCD دو شیشه پلا‌روید را با 90 درجه اختلا‌ف نسبت به یکدیگر قرار می‌دهند و یک کریستال مایع بین آنها می‌گذارند. در نمایشگرهایLCD ماده‌ای رسانا و شفاف رو یک سطح صاف شیشه‌ای قرار می‌گیرد و سپس یک لا‌یه ارگانیک روی آن را می‌پوشاند. پس از آن دومین لا‌یه رسانا روی این دو لا‌یه قرار می‌گیرد. با برقرار کردن جریان الکتریکی در دو لا‌یه رسانا، میان این دو لا‌یه، میدان الکتریکی به وجود می‌آید و لا‌یه ارگانیک در اثر آن نورانی می‌شود. در این تکنولوژی اصول کار بر پایه جابه‌جایی الکترون‌ها و حفره‌ها است که در اثر میدان الکتریکی حرکت کرده و هنگام برخورد به یکدیگر انرژی آزاد می‌کنند. در مانیتورها و تلویزیون‌های معمولی برای دیده شدن تصویر، وجود یک منبع نور در پشت نمایشگر لا‌زم است و هر یک از پیکسل‌ها در صفحه به نوری که از پشت می‌رسد یا اجازه عبور می‌دهند یا جلوی آن را می‌گیرند. میان منبع نور و پیکسل‌های صفحه یک لا‌یه پولا‌ریزه‌کننده نور وجود دارد. روی این لا‌یه، دومین لا‌یه از جنس کریستال مایع قرار می‌گیرد که کارکردی مانند دیافراگم دارد. از آنجا که در نمایشگرهای معمولی کریستال‌ها باید به طور فیزیکی حرکت کنند، سرعت واکنش در این نمایشگرها پایین است و نیز دارای زاویه دید محدودی هستند. اما نمایشگرهایLCD این مشکلا‌ت را ندارند. این نمایشگرها به منبع نور نیاز نداشته و محدودیت زاویه دید در آنها بسیار کمتر است. همچنین با مصرف انرژی کمتر، دقت تصویر بهتری دارند. همچنین تصاویر متحرک روی این نمایشگر با کیفیت بهتری به نمایش درمی‌آیند زیرا سرعت واکنش در آنها بسیار بالا‌ ست، یعنی چیزی کمتر از 8 میلی ثانیه. در حال حاضر بزرگترین اشکال نمایشگرهایLCD عمر کوتاه آنها است که آن هم درحدود شش هزار ساعت است. این در حالی است که عمر نمایشگرهای معمولی به سی هزار ساعت می‌رسد. از طرف دیگر با وجود عایق‌بندی محکم این نمایشگرها، سه ماده مخصوص که برای ایجاد رنگ‌های اصلی قرمز، سبز و آبی در آن به کار می‌رود به سرعت فاسد می‌شوند.
● انواع صفحات LCD
دو نوعLCD در رایانه وجود دارد، ماتریس غیرفعال و ماتریس فعال. ماتریس غیرفعال از یک شبکه ساده برای تامین شارژ پیکسل‌های موجود روی نمایشگر استفاده می‌کنند. ایجاد شبکه درواقع یک مرحله پردازش است که با دو لا‌یه شفاف آغاز می‌شود. به یکی از این لا‌یه‌ها ستون‌ها و به دیگری ردیف‌هایی واگذار می‌شود که از مواد هادی و شفاف ساخته می‌شوند که معمولا‌ از جنس اکسید قلع هستند. ستون‌ها و ردیف‌ها به مدارهای مجتمعIC ها، مرتبط می‌شوند و زمانی که شارژ از ستون یا سطر خارج شود، این مدارها، کنترل خواهد شد. مواد کریستال مایع مابین دو لا‌یه شفاف قرار خواهد گرفت، یک فیلم قطبیده به بخش خارجی از هر یک از این لا‌یه اضافه می‌شود. سادگی سیستم ماتریس غیرفعال جالب است اما نواقصی نیز به همراه دارد، از جمله زمان پاسخ کوتاه و کنترل ولتاژ بدون دقت. کنترل ولتاژ با عدم دقت از توانایی ماتریس غیرفعال جلوگیری می‌کند و در یک زمان تنها بر یک پیکسل تاثیر می‌گذارد. زمانی که ولتاژ برای از هم باز کردن یک پیکس به کار گرفته می‌شود، پیکس‌های اطراف آن نیز تا حدی از هم باز می‌شود که باعث می‌شود تصاویر تار به نظر آید و کنتراست خود را از دست بدهدLCD.های ماتریس فعال بهTFT ها وابسته هستند. اساساTFT ها ترانزیستورها و خازن‌های کوچک سوئیچ شونده هستند. آنها در یک ماتریس و روی یک لا‌یه شفاف مرتب می‌شوند.
برای آدرس‌دهی یک پیکسل، ردیف مناسب سوییچ می‌شود و سپس شارژ به ستون اصلی ارسال می‌شود. خازن قادر به نگهداری شارژ تا به دوره تازه‌سازی بعدی است. اگر دقیقا مقدار ولتاژی که برای یک کریستال تامین می‌شود، کنترل گردد، خواهید توانست آن را از هم باز کنید. بیشتر نمایشگرهای امروزی در هر پیکسل 256 سطح روشنایی پیشنهاد می‌کنندLCD .های کوچک و ارزان غالبا منعکس کننده هستند، یعنی چیزی را که نمایش می‌دهند، بایستی نور را از منابع نور خارجی انعکاس دهند. به عنوان نمونه در موردLCD یک ساعت، اعداد بر روی صفحه نمایش داده می‌شود. جایی که الکترودهای کوچک، کریستال‌های مایع را شارژ می‌کنند، بنابراین نور از میان فیلم پلا‌ریزه منتقل نمی‌شود. بیشتر نمایشگرهای کامپیوتر توسط لا‌مپ‌های فلورسنت داخلی، روشنایی تولید می‌کنند. کنار، بالا‌ و یا پشتLCD یک سطح انتشار سفید نور را هدایت کرده و آن را پخش می‌نماید. در این مسیر از میان فیلترها، لا‌یه‌های کریستال مایع و لا‌یه‌های الکترود، مقادیر زیادی از این نور از دست می‌رود.
● نمایشگرهایLCD و پلا‌سما
مطمئنا نام نمایشگر‌های پلا‌سما را شنیده‌اید. نمایشگرهایLCD و پلا‌سما کاملا‌ شبیه یکدیگر بوده و فقط نوع عملکرد آنها متفاوت است. یعنی نمایشگرهای پلا‌سما که بیشتر در تلویزیون‌هایHdtv پیشرفته کاربرد دارند، حرفه‌ای‌تر و پیشرفته‌تر از دیگر نمایشگرها هستند. عملکرد آن به این صورت است که با استفاده از حداکثر سلول‌های تصویری (پیکسل) می‌تواند تصویری واضح‌تر و شفاف‌تر ایجاد کند و از دو لا‌یه شیشه‌ای تشکیل شده است که میان آنها گاز پلا‌سما تزریق می‌کند که باعث ایجاد ولتاژ زیاد و در نتیجه ایجاد شعله ماورای بنفش شده که همین اشعه موجب روشنایی و نمایش تصویر روی صفحه می‌شود. همچنین این گاز پلا‌سما پس از مدت زمانی از بین دو لا‌یه تخلیه می‌شود که با کنترل زمان‌های تخلیه می‌توان کیفیت صفحه نمایش را به شدت افزایش داد. کیفیت صفحه نمایش به نوع تکنولوژی کارخانه سازنده بستگی دارد.
مهم‌ترین مزایای این نمایشگر نسبت به نوع قبلی این است که روشنایی صفحه به شکل کاملا‌ حرفه‌ای کنترل می‌شود تا خستگی چشم بیننده به طور کامل از بین برود. همچنین زاویه دید 180 درجه‌ای ایجاد می‌نماید که می‌توان تصویر را از همه طرف به طور کامل مشاهده کرد، بد نیست بدانید روشنایی صفحه به طور اتوماتیک با روشنایی محیط تطابق پیدا کرده و نسبت به دو نمایشگر قبلی تا 3 برابر روشنایی بیشتری دارد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته