logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

ّآشنایی با قطعات روی برد موبایل

1- مقاومت :

معمولی : احتمال خرابی 5% . رنگ آنها : آبی /مشکی/سبز (به شکل مکعب)

عدد یا مقداری روی آن نوشته نشده است.

فیوزی(سیمی) : احتمال خرابی95%. مهمترین : فیوز مدار شارژ (000-k)

عدد یا مقدار روی آن نوشته شده است (به شکل مکعب مستطیل )

طریقه تست : باید رنج مولتی متر را روی حالت بوق بگذارید و به دو سرمقاومت می زنیم باید بوق بزند تا سالم باشد. اگر بوق نزند مقاومت خراب است.

خازنها

- خازن :

1- سرامیکی : (به رنگ طوسی یا قهوه ای) بدون هر گونه عدد یا مقداری روی آنها

2- الکترولیتی : قهوه ای مشکی

نکته دو مقدار کد و ولتاژ روی آن نوشته شده است .

نحوه تست :

بر عکس مقاومت اگر مولتی متر را روی رنج بوق قرار دهید. اگر دو سر آن را بر دو سر خازن قرار دهید اگر سالم باشد نباید بوق بزند و اگر خراب باشد بوق می زند.

سلف

- سلف Inducator :

سلف بسیار کم خراب می شود و بیشتر پایه های آنها بر روی برد قطع می شود.

نحوه تست :

مثل مقاومت است باید بوق بزند که نشانگر سالم بودن سلف باشد.

ترانزيستور و كريستال :

- ترانزیستور : ( 2 یا 3 پایه دارد یا 4 پایه )

برای انتقال noise و پارازیت به بدنه استفاده می شود فقط در مدار آنتن (رگلاتور).

- کریستال :

کریستال مدار ساعت (فرکانس کاری32.768KHZ)

کریستال بوت کردن cpu راه انداز سیستم 26MHZ-13MHZ در اثر خرابی دستگاه اصلا روشن نمی شود.

سي پيو يا پردازشگر cpu:

این Ic مغز مادربرد محسوب می شود و کلیه فعالیتهای مادربرد به عهده اوست .اطلاعات به صورت دیجیتال وارد Cpu شده و پس از پردازش و تجزیه و تحلیل به قطعه مورد نظر ارسال میشود Cpu خیلی کم آسیب می بیند مگر آنکه ضربه شدیدی به دستگاه وارد شود .در اثر خرابی Cpu دستگاه به هیچ عنوان روشن نخواهد شد .

Cpu غیر قابل تعویض می باشد، معمولا بزرگترین Ic موجود بر روی برد Cpu است. در گوشیهای نوکیا Cpu نام های متفاوتی دارد .بطور مثال در سری dct4 وwd2 به آن upp و در سری bb5 به آن helen یا rap3g گفته میشود. البته در سری bb5 سی پی یو دیگری به نام omap وجود دارد که وظیفه آن ارسال و دریافت سیگنال برای ارتباط ویدیویی میباشد.

در سری dct4وwd2 سی پی یو براحتی قابل تعویض است اما در سری bb5 بدلیل آنکه پروتکل حفاظتی یا همان شماره سریال در آی سی فلاش و سی پی یو rap3g با هم تعبیه شده برای تعویض هر کدام از آنها دیگری نیز باید تعویض گردد وهر دوی آنها را نیز باید از یک مادربرد به مادربرد خراب انتقال داد.بطور واضحتر نمیشود آی سی فلاش را از یک برد اوراقی و سی پی یو را از یک مادر برد اوراقی دیگر با هم استفاده کرد.

فلش Flash :

این IC رابط بین مدارات حافظه است و ارتباط بین EEPROM ، CPU و سایر قطعات را برقرار می کند .علاوه بر آن منوهای دستگاه بر روی IC فلش نوشته شده است ابتدا دستور از EEPROM صادر می شود و توسط Flash به CPU رفته و پس از پردازش توسط Flash به قطعه مورد نظر ارسال می گردد.این IC خیلی کم آسیب می بیند مگر اینکه ضربه شدیدی به دستگاه وارد شود .در اثر خرابی این IC فلش کلمه intel یا کلمه Flash نوشته شده است و شماره سریال این IC با اعداد 28 و 29 شروع می شود.

EEPROM :

کلیه دستورات کلیدی دستگاه بر روی EEPROM ذخیره شده است .imei دستگاه نیز بر روی EEPROM نوشته شده است .ابتدا دستورات از EEPROM صادر می شود .برای پردازش به Cpu رفته و پس از تجزیه و تحلیل به قطعه مورد نظر ارسال می شود .EEPROM خیلی کم آسیب می بیند مگر آنکه ضربه شدیدی به دستگاه وارد شود .در اثر خرابی EEPROM دستگاه به هیچ عنوان روشن نمی شود EEPROM قابل تعویض دستگاه حتما باید فلش شود .

EEPROM یک Ic 8 پایه است و شماره سریال آن با اعداد 24, 25 شروع می شود البته این قطعه در گوشی های سامسونگ کاربرد دارد.

IC Power یا Supply:

این IC تقسیم ولتاژ مدار است . و وظیفه آن تقسیم ولتاژ باطری بین قطعات دستگاه است . چنانچه این IC خراب شود ولتاژی به دستگاه نمی رسد در نتیجه دستگاه روشن نخواهد شد .این IC قابل تعویض است و پس از تعویض مشکل حل می شود و در گوشی های نوکیا سری dct4,wd2 وظیفه این مهم بر عهده آی سی UEM میباشد که با تعویض آن شماره سریال گوشی نیز تغییر میکند اما در سری BB5 وظیفه تقسیم ولتاژ و تامین ولتاژ موردنیاز قسمت های مختلف مدار بر عهده آی سی RETU میباشد.البته در مدلهای خیلی جدیدتر این قطعه به AVILMA تغییر نام داده اما کارکرد هر دو یکسان میباشد. ذکر این نکته ضروری است که با تعویض آن شماره سریال گوشی تغییر نمیکند.

IC C.cont :

این IC دقیقا شبیه به IC Power می باشد و بیشتر در گوشیهای نوکیا استفاده می شود و به آن IC تغذیه نیز گفته می شود.

IC Antena power :

این IC مقسم ولتاژ بین قطعات مدار آنتن است . از آنجایی که مدار آنتن بزرگترین مصرف کننده ولتاژ است . به همین دلیل مقسم ولتاژ جداگانه ای برای آن در نظر گرفته اند در اثر خرابی این IC دستگاه دچار عدم آنتن دهی خواهد شد که با تعویض این IC مشکل حل خواهد شد .

Antena Swich :

وظیفه این قطعه سوئیچ کردن آنتن است .فرکانسهای و امواج پس از توسط آنتن هوایی و آنتن اصلی مستقیما وارد آنتن می شود .در اثر خرابی این قطعه دستگاه به هیچ عنوان آنتن نخواهد داد .که با تعویض آن مشکل حل خواهد شد این قطعه جزو قطعاتی است که درصد خرابی زیادی دارد .

آنتن = شبکه = صدا = ارسال و دریافت

IC Amply fire آمپلی فایر یا PF:

وظیفه این IC تقویت سیگنالهای صوتی است .در اثر خرابی این IC صدای کپسول گوشی به شدت ضعیف خواهد شد و همراه با آن دستگاه دچار ضعف آنتن خواهد شد ودر بعضی از دستگاهها وظیفه power Antena به عهده آمپیلی فایر است که خرابی این IC موجب عدم آنتن دهی دستگاه نیز می باشد.

IC pre :

این IC پیش تقویت کننده سیگنالهای صوتی است .ابتدا سیگنالها وارد Pre شده و تقویت اولیه می یابند .در نهایت برای تقویت نهایی وارد آمپلی فایر می شوند .در اثر خرابی این IC صدا گاهی اوقات بسیار ضعیف خواهد شد.

(بیشتر زمانی که با فواصل طولانی صحبت کنیم .)

õ 17- RX- TX :

دستگاه موبایل یا در حال ارسال اطلاعات (Transfer) (TX) است و یا در حال دریافت اطلاعات ((Recive (Rx) است .در اثر خرابی این دو قطعه ، ارسال یا دریافت یا هر دوی آنها قطع خواهد شد در نتیجه همراه با قطع ارسال و دریافت دستگاه دچار ضعف شدید آنتن نیز خواهد شد .

õ 18- Doublexer دوبلکسر :

این قطعه دستگاه در دو مد ارسال و دریافت قرار می دهد .یعنی در هنگام ارسال یا (TX) Transfer دستگاه را در مد فرستندگی و به هنگام دریافت اطلاعات یا (Rx) Recive دستگاه را در مد گیرندگی قرار می دهد.در اثر خرابی این قطعه کار ارسال و دریافت دچار اختلاف شده و همزمان دو اشکال برای دستگاه به وجود می آید از جمله ؛

1- خود شنوایی 2- ضعف آنتن

نکته این قطعه قابل تعویض است و پس از تعویض مشکل حل می شود.

قطعات فرکانس ساز رادیویی (سیتی سایزر):

Ocilator اسیلاتور :

وظیفه این قطعه تولید یک فرکانس معین برای دستگاه جهت ارسال و دریافت اطلاعات است.

õ 20- BPF میان گذر :

وظیفه این قطعه اجازه دادن به عبور فرکانسهای معین دستگاه جهت ارسال و دریافت اطلاعات از میان فرکانسهای سرگردان موجود در هوا می باشد .

õ 21- VCO:

وظیفه این قطعه تامین یک ولتاژ خاص برای فرکانسهای معین دستگاه است .در واقع این قطعه اسیلاتوری است که تحت یک ولتاز خاص عمل می کند.

õ 22- PLL:

وظیفه این قطعه اجازه دادن به عبور فرکانسهای خاص دستگاه که دارای ولتاژ خاصی هستند .ازمیان فرکانسهای سرگردان موجود در هوا جهت ارسال و دریافت اطلاعات می باشد.

درایور سیم کارت (ترانزیستور – IC):

وظیفه این قطعه خواندن و شناسایی سیم کارت است .در اثر خرابی آن دستگاه موفق به خواندن و یا شناسایی سیم کارت نخواهد شد و همواره پیغام Insert Sim card می دهد.

õ 24- IC Audio:

وظیفه این IC کد و دی کد کردن اطلاعات است .یعنی به هنگام ارسال اطلاعات یا (TX)امواج از آنالوگ به دیجیتال (coding) و به هنگام دریافت اطلاعات یا (Rx) از دیجیتال به آنالوگ (decoding) انجام می شود .در اثر خرابی این IC ارسال و دریافت به کندی انجام شده و دستگاه دچار قطع و وصل صدا می شود .

õ 25- IC DSP: صدا دار

وظیفه این IC پردازش سیگنالهای صوتی است .یعنی در اثر خرابی آن صدای کپسول گوشی یا کپسول دهنی و در بیشتر مواقع هر دوی آنها با هم قطع می شوند.علی رغم سالم بودن آنها که با تعویض آن مشکل حل خواهد شد .

IC Inter Face:

این IC درایور کنترل کننده چهار قطعه Buzzer, Vibrator, LED,Keypad می باشد .در اثر خرابی این IC علی رغم سالم بودن این چهاربخش دچار مشکل می شوند .مثلا خرابی Interface در گوشی 3310 موجب می شود به محض قرار دادن باطری بر روی دستگاه ویبراتور خود به خود شروع به کار نماید و یا علی رغم سالم بودن Buzzer (بیزر) دستگاه زنگ نخورد.

Charge IC: آی سی شارژ

این IC دو وظیفه مهم بر عهده دارد .

1- کنترل عملیات شارژ از زمان نصب شارژ به دستگاه تا زمان پر شدن باطری.

2- دادن گزارش عملیات شارژ به LCD جهت آگاهی کاربر از مراحل شارژ.

در اثر خرابی این IC دستگاه دچار عدم شارژ و یا مشکلات زیادی در زمینه شارژ خواهد شد

Vaia: وایا

وایاها مناطق (سوراخهای ) بسیار ریزی هستند که در سر تاسر برد قرار گرفته اند و اولا لایه های مختلف را به یکدیگر ارتباط داده و ثانیا قطعات زیربرد مربوط می سازد وچنانچه مسیر یکی ازاین وایاها در اثر رطوبت ،ضربه و یا آلودگی مسدود شود.بسته به اینکه این وایاها در کجا قرار گرفته و کجا را به هم مربوط می کند دستگاه دچار مشکلات مختلفی خواهد شد ، که تشخیص گرفتگی وایا تقریبا غیر ممکن است .به همین دلیل دستگاه غیر قابل تعمیر بوده و اصطلاحا گفته می شود دچار قطعی برد شده است

انواع Ic از لحاظ شکل ظاهری

õ 1- Ic Smd:

این Ic دارای پایه های ثابتی است که دور تا دور Ic قرار گرفته اند که می توانیم با کمی دقت آنها را به راحتی تعویض نمائیم .

õ 2- Ic Bga:

این Ic یه علت نوع طراحی آن بسیار مشکل است .زیرا پایه های ان ثابت نیست و از گوشیهای قلع تشکیل شده است که در زیر Ic تعبیه شده اند و به هنگام تعویض این پایه ها غیر قابل روئیت هستند .به همین دلیل تعویض این Ic بسیار مشکل و گاهی اوقات غیر ممکن است.

دستگاه موبایل یا در حال ارسال اطلاعات (Transfer) (TX) است .و یا در حال دریافت اطلاعات ((Recive (Rx) است .در اثر خرابی این دو قطعه ، ارسال یا دریافت یا هر دوی آنها قطع خواهد شد در نتیجه همراه با قطع ارسال و دریافت دستگاه دچار ضعف شدید آنتن نیز خواهد شد .

Doublexer دوبلکسر :

این قطعه دستگاه در دو مد ارسال و دریافت قرار می دهد .یعنی در هنگام ارسال یا (TX) Transfer دستگاه را در مد فرستندگی و به هنگام دریافت اطلاعات یا (Rx) Recive دستگاه را در مد گیرندگی قرار می دهد.در اثر خرابی این قطعه کار ارسال و دریافت دچار اختلاف شده و همزمان دو اشکال برای دستگاه به وجود می آید از جمله ؛

1- خود شنوایی 2- ضعف آنتن

نکته این قطعه قابلP تعویض است و پس از تعویض مشکل حل می شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته