logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

تفاوت های بین 1080p و 1080i وجود دارد؟

رزولشن (Resolution) :

هــر دو حالت 1080p و 1080i دارای 1080 خطوط عمـــودی رزولشن هستنـد (have 1080horizontal lines) که با یک نسبت تصویر تقریبا عریض 16:9 مقایسه می شود که نتایج بدست آمده می شود: 1920 — 1080
یک دیدگاه غلط در این رابطه وجود دارد و تصحیح این دیدگاه آن است که، این درست نیست که 1080i دارای رزولوشن عمودی کمتری از 1080P است.
قالب در مقابل زمینه (Frames vs. fields) :
به طور کلی می توان گفت که حالت نمایش 1080پیکسل، یک چارچوب و فریم تعریف شده و پایه است (frame-based) و این حالت نمایش در اکثر پخش های ویدیویی استفاده شده و روند رو به رشدی دارد و جای پیشرفت زیادی نیز دارد. در این حالت شما یک “frame rate” دارید و آن درفریم در هر ثانیه بیان می شود. اما حالت “1080i” حالت “field-based” دارد. این حالت را می توان حالت درآمیخته شدن لایه ها بیان نمود. در این حالت شما برخلاف حالت قبلی، یک “field rate” دارید که تعریف می شود (fields per second) زمینه در هر ثانیه. یک “field” ، نیمی ازخطوط (frame) قالب را شامل می شود. (حتی خط یا خطوط عجیب و غریب را نیز شامل می شود). اگر یک رشته از خطوط زوج داشته باشیم، بعد از آن خطوط، خطوط عجیب و غریب و غیره تشکیل می شود.
فرکانس ها (Frequencies) :
حالت 1080p دارای frame rate بیست و پنج فریم در هر ثانیه است (frame rate of 25 frames per second). این حالت در نمایش تلویزیونی کشورهایی استفاده می شود که از سیستم PAL بهره می برند.
ولی در کشورهایی که از سیستم NTSC بهره می برند ؛ 30/1,001 فریم در هر ثانیه می باشد.
اما حالت 1080i، field rate تنظیم شده اش برای کشورهایی که از سیستم PAL بهره می برند ؛ معادل پنجاه فیلد بر ثانیه است (50 fields per second)، و برای سیستم های NTSC نیز 60/1,001 fields per second می باشد.
چه تفاوتی بین 1080p و 1080i وجود دارد؟
کمی توضیح بیشتر در رابطه با همین موضوع :
اطلاعات بیشتر در رابطه با حالت “1080p” ؛ بیست و پنج فریم در ثانیه (25 frames per second) :
تصور کنید شما در حال تیراندازی بیست و پنج عدد عکس در هر ثانیه اید و می خواهید همه آن ها را به عنوان “bitmaps” ذخیره سازید. هر فریم یک تصویر کامل در لحظه می باشد. هر پیکسل در یک “frame” ؛ ذخیره شده است در همان لحظه!
اطلاعات بیشتر در رابطه با حالت “1080i” ؛ پنجاه فیلد در ثانیه (1080i at fields per second) :
تصور کنید در حال تیراندازی پنجاه عکس در هر ثانیه هستید، با این تفاوت که در این مدت زمانی تنها نیمی از آنها را به صورت “bitmaps” ذخیره می کنید! گاهی اوقات هم شما خطوط نامنظم را ذخیره می سازید؛ گاهی اوقات نیز خطوط زوج را ذخیره می نمایید.
توجه داشته باشید که این نوع از ذخیره سازی همان ذخیره سازی تصاویر با کیفیت و رزولشن پایین نیست! هر فیلد، نیمی از یک تصویر کامل است که در لحظه، فوری ذخیره سازی می شود. هر پیکسل در فیلد، در همان لحظه بدام می افتد و ذخیره می شود.
به سراغ تلویزیون های بزگ مسطح بروید، اگر شما این تلویزیون ها را با تلویزیون‌های CRT مقایسه کنید، خیلی زود پی خواهید برد که وضوح و کیفیت بالاتر از آنهاست اما به همراه تصویر؛ حرکات کوچک تشنجی نیز وجود دارد
قاعده‌ی (50 عدد نیمه ذخیره شده برابر نیست با 25 عدد تصویر کامل)
بر خلاف برخی از نظرات در اینجا، در هم آمیختن ویدیو در 50 هرتز به این معنا نیست که 25 عکس کامل در هر ثانیه نمایش داده می شود. این بدان معنی است که پنجاه عد تصویر نصفه نمایش داده می شود، اما کدام از آنها نمایش داده می شود؟ آنهایی که پنجاه تصویر مختلف در پنجاه لحظه متفاوت و مشخص در ثانیه، اصطلاحا پرتاب می شوند نمایش داده می شوند. شما نه تنها 50 تصویر کامل در هر ثانیه را ندارید؛ بلکه به طور کل هیچ کدام از عکس های کامل را در اختیار ندارید.
مشکلات پخش در حالت "1080i":
استفاده از این حالت باعث بوجود آمدن مشکلات فراوانی از قبیل موارد زیر می شود:
*مقیاس ویدیو
*چرخش (rotate) ویدیو
* فیلمهای ویدیویی بسیار کند و آهسته به نمایش در می آیند
*گاهی سرعت نمایش بیشتر می شود!
* توقف های مکرر در حالت پخش ویدیویی
* و ...
حتی ممکن است کیفیت خوب یک فایل ویدیویی با پخش در این حالت بسیار تنزل یابد. یک امتیاز منفی دیگر این حالت به ” video encoding” برمی گردد. چرا که ” video encoding” کردن یک ویدیو در این حالت بسیار مشکل می باشد.
مشکلات پخش در حالت "1080p":
نقطه ضعفی که این حالت دارد، استفاده از یک "frame rate" می باشد که تنها نیمی از میزان "field rate" در حالت "1080i" است. بنابراین در این حالت کمی وضوح نمایش حرکات جنبشی در تصویر، کمتر شده است. برای درک بهتر این موضوع شما می توانید به سراغ تلویزیون های بزگ مسطح بروید، اگر شما این تلویزیون ها را با تلویزیون های CRT مقایسه کنید، خیلی زود پی خواهید برد که وضوح و کیفیت بالاتر از آنهاست اما به همراه تصویر؛ حرکات کوچک تشنجی نیز وجود دارد. مشکل و نقطه ضعف دیگر آن است که اساس و پایه استفاده کلی برای تلویزیون و ساخت برنامه های تلویزیونی توسط حالت ”‌ 1080i” می باشد، و خب طبیعتا این مسئله از جنبه های فراگیر بودن حالت "1080p" می کاهد و به صورت خودکار دست رد بر سینه برنامه سازان می زند.
نتیجه گیری :
هیچ کدام از این دو حالت برنده قطعی نشده اند و دیگری بر حالت دیگر غلبه ندارد!
در اینجا برای شما دستورالعمل های کلی و آموزش هایی را قرار می دهیم که شما به توجه به این آموزش ها خودتان تصمیم بگیرید که کدام فرمت مناسب کار شماست:
- آیا این فرمت را برای تلویزیون هایی با کیفیت بالا می خواهید؟ استفاده از 1080i یا هر آنچه مورد نیاز است.
-آیا این فرمت را برای تلویزیون استاندارد و تعریف شده می خواهید؟ استفاده 720p و پس از آن تبدیل به 576i یا 480i.
- آیا این فرمت را برای دسترسی به اینترنت می خواهید و رزولشن بالا هم برای شما ملاک است؟ استفاده از 1080P
-آیا این فرمت را برای دسترسی به اینترنت می خواهید و رزولشن اهمتی ندارد؟ استفاده از 720P.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته