logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

پروتکل های دسترسی به داده ها

گاهی اوقات غربت یک مفهوم حتی صرف نظر از دانش اجرا در جامعه ی نرم افزاری کشور، علت نگارش پست های من میشه. Open Data Protocol هم از جمله ایین مفاهیم، چرا که با وجود تمام قابلیت ها و امکانی که به سازمان ها و تولید کنندگان نرم افزار میده تا بتوانند با یک ساختار و پروتکل شناخته شده اطلاعات را از منابع مختلف اعم از دیتابیس های تولیدشده توسط شرکت های دگه، فایل هایی نظیر XML و حتی وب سرویس ها و … بازخوانی و ویرایش نمایند، هنوز نمیشناسند. درحالیکه ابزار استفاده از آن نیز در دات تحت عنوان WCF Data Services مدت هاست که عرضه شده و شرکت های بزرگی نظیر مایروسافت، IBM و SAP نیز از آن استفاده کرده اند.
متاسفانه بعد از گذشت دو سال ازکنفرانس PDC09 که محصول WCF Data Services معرفی شده (در کنفرانس MIX07 تحت عنوان Astoria project معرفی و در سال 2008 با نام ADO.NET Data Servicesهمراه با NET Framework 3.5 SP1. عرضه نهایی شد و در کنفرانس PDC09 به WCF Data Services تغییر نام داد) هنوز که هنوزه در بین اکثریت قریب به اتفاق برنامه نویس ها و مدیران تیم های نرم افزاری کشور غریب و ناآشنا است…
معرفی Open Data Protocol که به اختصار OData ذکر می شود:
امروزه با گسترش و فراگیر شدن نرم افزارها، با تولید حجم عظیم داده ها روبرو هستیم که در حال ثبت در دیتابیس ها هستند. به طور کلی، اکثریت نرم افزارها مکانیسم و فرمت خاص خود را برای ثبت و بازیابی داده ها به کار می گیرند و این تنوع در ساختار نگهداری اطلاعات، موجب دشمواری ارتباط بین سیستم ها و دیتابیس های مختلف از منظر فهم و ارتباط با ساختار اطلاعات ذخیره شده درآنها می باشد (ازنظر تکنیکال اکثر دیتابیس های استاندارد نظیر SQL Server و Oracle به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و لی پس از برقراری ارتباط، چگونگی کوئری گرفتن، ثبت، ویرایش داده ها با در نظر گرفتن ساختارهای متفاوت جداول و طراحی دیتابیس و از حیث کنترل دسترسی ها و مسائل امنیتی نکته مهمی خواهد بود). همچنین گاها اطلاعات درون فایل ها و یا از سریق وب سرویس ها مورد دسترس اند و به دیتابیس ها محدود نمی شوند.
با توجه به توضیح مختصر فوق، Open Data Protocol به عنوان یک پروتکل وب ( یک ساختار استاندارد مورد استفاده در وب) به وجود آمد تا عملیات کوئری گرفتن و ویرایش اطلاعات را با استفاده از روش هایی متفاوت با دسترسی مستقیم یا از طریق ساختارهای دلخواه برنامه نویسان محیا سازد.
این دسترسی از طریق پروتکل هایی نظیر HTTP, Atom Publishing Protocol, JSON امکان پذیر است که تقریبا از کلیه ی نرم افزارهای وب قابل استفاده هستند، انجام می گیرد. OData را میتوان پروتکلی دانست که از دل تجربیات ناشی از تولید نرم افزارهای مبتنی بر AtomPub که طی چند سال گذشته به تولید رسیده اند، برخواسته است. OData محدود به دسترسی داده های ذخیره شده در دیتابیس های رایطه ای مثل SQL Server, Oracle,… یا وب سرویس ها یا CMS ها و… نیست. تمامی این اعمال از طریق متدهای استاندارد وب نظیر GET, POST, DELETE, PUT انجام می شود… به تصویر زیر دقت کنید که فرمان کوئری چگونه از طریق URI به سرویس پاس داده می شود و اطلاعات فراخوانی میشود…
راه میانبر که به کیفیت و اهمیت و سهمی که این پروتکل در بازار از آن خود دارد نیم نگاهی است به استفاده کنندگان از این پروتکل:
Microsoft SharePoint 2010
IBM WebSphere
Microsoft SQL Server Reporting Services
SAP NetWeaver Gateway
Telerik OpenAccess ORM

پس دیدیم که استفاده از این پروتکل، خیلی زود و آوانگارد منشانه هم نیست… حالا بریم سراغ معرفی ابزار دات نتی جهت استفاده از OData…
WCF Data Services یک از کامپوننت های NET Framework. می باشد که نرم افزار را قادر به استفاده از OData جهت دسترسی به داده های نزد متبع مختلف می کند. جهت آشنایی بیشتر با این لینک مراجعه کنید. میبینیم که روز به روز دامنه ارتباطات دات نت با دنیای بیرون از مرزهای نرم افزارهایی که ما مینویسیم گسترده تر میشه… حال فرض کنید اگر تولید کننده های نرم افزارهای مالی و اداری و تخصصی ایرانی از چنین مکانیسم هایی بهره می بردند… هزینه سازمان ها چقدرکاهش می یافت؟؟ ارتباط بین نرم افزارهای مختلف تسریع می شد و دامنه ی انتخاب خریداران از محدوده ی انتخاب مجموعه ای خاص که می بایست تمامی زیرسیستم های مورد نیاز یک سازمان را دارا باشد تا مشکل ارتباط بین سیستم ها حل شود، وسیع تر می شد. این به نفع تولید کننده ها هم بود تا بتوانند با دارا بودن تعداد نرم افزارهای کمتر ولی تخصصی تر مشتریان بزرگ را جذب کنند.
لزوم مهاجرت به WCF سوالی است که مکررا باید به شرکت ها و تیم های طرف مشاوره پاسخ داد که مگر Web Service های کلاسیک چه کاری کمتر انجام می دادند؟ جواب واضح است: در مقایسه با میزان تخصص و استفاده مجموعه های داخلی از مفهوم سرویس، هیچی!! ولی در مقایسه با دنیای بیرون، محدودیت های وب سرویس های کلاسیک غیرقابل ورود ساختن یک شرکت تولید کننده نرم افزار به عرصه رقابت با امروز را تضمین میکند!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته