logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

سرگذشت یک ویروس

ریشه‌ی مفهوم ویروس رایانه‌ای به سال ۱۹۴۹ بر می‌گردد، زمانی که فون نیومن پیشگام علوم رایانه‌ی جدید، مقاله‌ای تحت عنوان مبانی نظری و ساختار ماشینهای خودکار پیچیده را ارائه داد که در آن ادعا کرده بود یک برنامه‌ی کامپیوتری می‌تواند به بازتولید خود بپردازد.
کارمندان آزمایشگاههای بل در سال ۱۹۵۰ با تولید یک بازی به نام “Core Wars” به این تئوری جان بخشیدند. در این بازی، دو برنامه‌نویس باید برنامه‌های خود را آزاد می‌گذاشتند تا برای به دست گرفتن کنترل رایانه با هم به رقابت بپردازند. تکه کدهای این برنامه که توسط چند دانشمند نابغه نوشته شده بود، راه را برای متولد شدن و رشد ویروسها روشن کرد.
عنوان “ویروس” اولین بار در داستانهای David Gerrold مورد استفاده قرار گرفت.
در این داستانها یک دانشمند پول‌پرست برنامه‌ای به نام “ویروس” ساخته تا رایانه‌ها را آلوده کند و سپس از طریق فروش برنامه‌ی مقابل آن به نام “واکسن” پولدار شود. در داستان مذکور، زمانی که یک رایانه توسط ویروس آلوده می‌شود شروع به شماره‌گیری تصادفی می‌کند تا زمانی که بتواند یک رایانه‌ی دیگر را پیدا کند. سپس در نرم‌افزارهای سیستم نفوذ کرده و سرعت رایانه را آنقدر پایین می‌آورد که غیر قابل استفاده شود. فاجعه زمانی رخ می‌دهد که نویز روی خطوط تلفن باعث جهش ویروس شده و واکسن آن را از کار می‌اندازد.
در سال ۱۹۸۴ شخصی به نام Ken Thompson برنامه‌ای را نوشته و شرح میدهد که می‌توان آن را به عنوان اولین ویروس واقعی در دنیای رایانه در نظر گرفت(هرچند که خود او این نام را روی آن نگذاشته بود). برنامهی این ویروس که به زبان Cنوشته شده بود و خود را بازتولید می‌کرد، امکان یادگیری syntax های جدید را داشت. برنامه یک تروجان را تولید می‌کرد که عمداً دستور login یونیکس را به شکل نادرستی کامپایل می‌کرد به طوری که مهاجم بتواند از طریق هر کاربری که میخواهد به سیستم وارد شود. او بعد از ورود به سیستم، تروجان دیگری به سیستم اضافه می‌کرد که هدف آن کامپایلر C بود. وی کدهای تروجان مذکور را وارد کد منبع کامپایلر کرده و فایل اجرایی آن را ایجاد میکرد. سپس کدهای تروجان را از فایل منبع کامپایلر پاک می‌کرد تا هر کس فایل را میبیند متوجه حقهی به کار رفته در آن نشود. بعد از آن هر بار که نسخه‌ی جدید کامپایل می‌شد برنامه­ی تروجان، کدهای پاک شده را وارد منبع می‌کرد. بنابراین دستور login همچنان تغییر یافته باقی می‌ماند بدون اینکه نیازی به پویش برنامه‌ی آن وجود داشته باشد.
در اوایل دهه‌ی ۸۰، معدودی ویروس برای رایانه‌های IBM و Apple ایجاد شدند هر چند که در آن زمان به این نام شناخته نمی‌شدند.
Fred Cohen از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اولین کسی بود که تعریفی رسمی برای “ویروس رایانه‌ای” ارائه داد، این عنوان از طرف مشاورش برای برنامه‌ی آزمایشی او که برای ارائه در یک سمینار امنیت آماده کرده بود پیشنهاد شد. از نظر Cohen ویروس رایانه‌ای عبارت است از:
… برنامه‌ای که می‌تواند برنامه‌های دیگر را از طریق تغییر آنها به شکلی آلوده کند که شامل خود برنامه ویروس یا برنامه‌ی جهش‌یافته آن باشد. با توجه به خاصیت مسری بودن، یک ویروس می‌تواند در سراسر یک شبکه‌ی رایانه‌ای یا در همه‌ی برنامه‌های یک سیستم نفوذ کرده و آنها را آلوده کند. برنامه‌های آلوده شده نیز می‌توانند به عنوان ویروسهای جدید فعالیت کنند و لذا آلودگی رشد پیدا می‌کند.
Cohen در آزمایشاتش نشان داد که چگونه یک ویروس می‌تواند به سرعت در سراسر یک سیستم عامل انتشار پیدا کند. امروزه صدها هزار ویروس در سیستمهای مختلف به خصوص در دنیای وسیع و غیر قابل کنترل رایانه‌های خانگی سکنی گزیده‌اند و تا کنون هیچ رده‌بندی بر روی انواع ویروسها که مورد توافق همگان باشد به دست نیامده است.
در گذشته، معمولاً ویروسها به نام مکانی که اولین بار در آنجا کشف شده بودند یا با توجه به پیغامی که در ویروس موجود بود (مانند ویروس AIDS)، نام‌گذاری می‌شدند. نمونه‌هایی از ویروسهای اولیه عبارتند از: ویروس Brain، ویروس Fu Manchu، ویروس Bouncing Ball و ویروس Icelandic.
در حال حاضر برای جلوگیری از دوباره کاری تیمهایی که به شکل موازی بر روی شکار ویروسها کار می‌کنند، اسامی ویروسها با توجه به خصوصیت ویژه‌ای که دارند انتخاب می‌شود. برای مثال ویروسهای SoBig، Code Red و NIMDA. با وجود این، نامگذاری همواره به درستی انجام نمی‌شود و لذا بسیاری از ویروسهای معروف دارای اسامی متعددی هستند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته