logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

رمز نگار چیست و طول مناسب کلیدهای رمزنگاری

رمزنگاری، شیوه باستانی حفاظت از اطلاعات است که سابقه آن به حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می گردد. امروزه رمزنگاری در دنیای مدرن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به طوری که رمزنگاری به عنوان یک روش مؤثربرای حفاظت از اطلاعات حساس به کار می رود. اطلاعاتی مانند اطلاعات طبقه بندی شده نظامی، اطلاعات حساس مؤسسات مالی، کلمات عبور که بر روی سیستم های کامپیوتری ذخیره شده اند و داده هایی که بر روی اینترنت و یا از طریق امواج رادیویی انتشار می یابند.
رمزنگاری منجر به تغییر شکل اصل اطلاعات که به آن متن آشکار یا Plaintext می گویند به اطلاعات دیگری به نام متن رمز شده یا cipher میشود که غالباً ظاهری نامفهوم و تصادفی دارد. اطلاعات تغییر شکل یافته را cryptogram می نامند. معمولاً از روش های برگشت پذیر برای رمزنگاری متون استفاده می شود به طوری که دریافت کننده در مقصد بتواند متن رمز را به صورت متن آشکار یا همان متن اولیه در آورد. تکنیک ها یا قوانینی که برای رمزنگاری مورد استفاده قرار می گیرند به عنوان الگوریتم های رمزنگاری شناخته می شوند که میزان سادگی یا پیچیدگی یک فرآیند رمزنگاری را تعیین می کنند. بسیاری از روشهای رمزنگاری از فرمولهای ساده ریاضی استفاده می کنند که چندین بار و با ترکیب های متفاوت به کار گرفته می شوند.
بسیاری از آنها نیز از یک مقدار محرمانه به نام کلید برای رمزنگاری و رمزگشایی استفاده می کنند. کلید نوعی کلمه عبور است که تنها فرستنده و گیرنده متن از آن آگاهی دارند. الگوریتم رمزنگاری با استفاده از قوانین ریاضی کلید مزبور را که معمولاً رشته ای طولانی از اعداد است، بر اطلاعاتی که باید رمزنگاری یا رمزگشایی شوند، اعمال می کند. بر خلاف یک کلمه عبور معمولی، کلید به کاربر اجازه دسترسی مستقیم به اطلاعات را نمی دهد. در عوض الگوریتم رمزنگاری با استفاده از کلید میتواند داده های رمز شده را به صورت اولیه درآورد. در واقع بدون کلید، اطلاعات رمزنگاری شده غیر قابل دسترسی هستند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله “کلیدها در رمزنگاری” مراجعه فرمایید.
امنیت هر الگوریتم رمزنگاری مستقیماً به پیچیده بودن اصولی مربوط است که الگوریتم بر اساس آن بنا شده است.، اما اساساً امنیت رمزنگاری بر اساس پنهان ماندن کلید و نه الگوریتم مورد استفاده است. در حقیقت، با فرض اینکه که الگوریتم از قدرت کافی برخوردار باشد (یعنی اینکه ضعف شناخته‌شده‌ای که بتوان برای نفوذ به الگوریتم از آن استفاده کرد، وجود نداشته باشد) تنها روش درک متن اصلی برای یک استراق سمع کننده، کشف کلید است.
در بیشتر انواع حمله، حمله‌کننده تمام کلیدهای ممکن را تولید و روی متن رمزشده اعمال می‌کند تا در نهایت یکی از آنها نتیجه درستی دهد. تمام الگوریتمهای رمزنگاری در برابر این نوع حمله آسیب‌پذیر هستند، اما با استفاده از کلیدهای طولانی‌تر، می‌توان کار را برای حمله‌کننده مشکل‌تر کرد. هزینه امتحان کردن تمام کلیدهای ممکن با تعداد بیتهای استفاده شده در کلید بصورت نمایی اضافه می‌شود، و این در حالیست که انجام عملیات رمزنگاری و رمزگشایی بسیار کمتر افزایش می‌یابد.
 الگوریتمهای متقارن
DES که یک الگوریتم کلید متقارن است معمولا از کلیدهای ۶۴ بیتی برای رمزنگاری و رمزگشایی استفاده می‌کند. الگوریتم متن اولیه را به بلوکهای ۶۴ بیتی می‌شکند و آنها را یکی‌یکی رمز می‌کند.
۳DES الگوریتم پیشرفته‌تر است و در آن الگوریتم DES سه بار اعمال می‌شود. نسخه دیگری از این الگوریتم (پایدار‌تر از قبلیها) از کلیدهای ۵۶بیتی و با فضای کلید موثر ۱۶۸بیت استفاده می‌کند و سه بار عملیات رمزنگاری را انجام می‌دهد.
جدول زیر زمان لازم برای یافتن کلید در الگوریتم DES را نشان میدهد.
 طول کلید                تعداد کلیدهای ممکن                زمان مورد نیاز برای ۱
رمزگشایی در هر میلی‌ثانیه    زمان مورد نیاز برای ۱،۰۰۰،۰۰۰ رمزگشایی در هر میلی‌ثانیه
۳۲ بیت   ۱۰۹×۴/۳ =۲۳۲   ۳۵/۸ دقیقه = ۲۳۱میلی‌ثانیه  ۲/۱۵ میلی‌ثانیه
۵۶ بیت   ۱۰۱۶×۷/۲ =۲۵۶                ۱۱۴۲ سال = ۲۵۵میلی‌ثانیه  ۱۰ ساعت
۱۲۸ بیت ۱۰۳۸×۳/۴ =۲۱۲۸              ۱۰۲۴×۵/۴ سال = ۲۱۲۷میلی‌ثانیه      ۱۰۱۸×۵/۴ سال
۱۶۸ بیت ۱۰۵۰×۳/۷ =۲۱۶۸              ۱۰۳۶×۵/۹ سال = ۲۱۶۷میلی‌ثانیه      ۱۰۳۰×۵/۹ سال
 ستون سوم مربوط به کامپیوترهایی است که می‌توانند در هر میلی‌ثانیه یک رمزگشایی را انجام دهند که برای کامپیوترهای امروزی توان محاسباتی معقولی محسوب می‌شود. ستون آخر برای سیستمهای بسیار بزرگ محاسباتی است بطوریکه قدرت پردازش یک میلیون برابر زیاد شده باشد.
بدون در نظر گرفتن طول کلید، الگوریتمهای متقارن قوی نیز نمی‌توانند امنیت الگوریتمهای نامتقارن را داشته باشند، زیرا کلید باید بین دو طرف ارتباط مبادله شود.
 الگوریتمهای نامتقارن
عموماً سیستمی امن محسوب می‌شود که هزینه شکستن آن بیشتر از ارزش دیتایی باشد که نگهداری می‌کند. اما در ذهن داشته باشید که با افزایش قدرت محاسباتی، سیستمهای رمزنگاری، آسانتر توسط روشهای سعی و خطا مورد حمله قرار خواهند گرفت.
برای مثال، طبق گزارشی از سایت RSA، تخمین زده می شود که یک کلید ۲۱۵  بیتی می تواند با هزینه ای کمتر از ۱ میلیون دلار و یک تلاش ۸ ماهه شکسته شود. RSA توصیه میکند که کلیدهای ۲۱۵  بیتی در حال حاضر امنیت کافی ایجاد نمی کنند و باید بنفع کلیدهای ۸۶۷ بیتی برای استفاده های شخصی کنار بروند! به همین ترتیب برای استفاده شرکتها کلیدهای ۱۰۲۴بیتی و از ۲۰۴۸بیت برای کلیدهای فوق العاده ارزشمند استفاده شود. جدول زیر
 نشان‌دهنده افراد یا گروههایی است که توانایی شکستن کلیدها با طولهای متفاوت را دارند.
 طول کلید                نفوذگران بالقوه
۲۵۶ بیتی                افراد عادی
۳۸۴ بیتی                گروههای تحقیق دانشگاهی و شرکتها
۵۱۲ بیتی                گروههای دولتی با تمام امکانات
۷۶۸ بیتی                امن برای کوتاه مدت
۱۰۲۴ بیتی             امن تا آینده نزدیک
۲۰۴۸     امن احتمالا تا چند ده سال!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته