logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

دستور alias و کاربردهای آن در لینوکس چگونه است

دستور alias این امکان را به کاربران لینوکس می‌دهد که برای یک دستور، یک نام جدید تعریف کنند. انجام این کار باعث نامعتبر شدن نام اولیه این دستور نمی‌شود و هر دو نام می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. به عبارت دیگر این دو (یا چند) نام را می‌توان مترادف‌هایی برای یکدیگر در نظر گرفت. مثالی از نحوة استفاده از این دستور به شکل زیر است که در آن نام جدید list برای دستور ls تخصیص می‌یابد.
$ alias list=ls
   پس از اجرای این دستور، هرگاه دستور جدید list اجرا شود، دقیقا همان کاری را انجام می‌دهد که دستور ls انجام می‌دهد.
   اما کاربرد اصلی این دستور زمانی است که بخواهیم برای یک حالت خاص از یک دستور موجود یک نام جدید و کوتاه اختصاص دهیم. مثال زیر را در نظر بگیرید:
$ alias sizes=’ls –s’
   در اینجا دستور ls به همراه گزینه –s نام جدید sizes را به خود گرفته است. به این ترتیب پس از این به جای اجرای دستور ls –s (که برای نشان دادن لیست فایل‌ها به همراه اندازة هر فایل استفاده می‌شود)، کاربر می‌تواند از دستور جدید sizes استفاده کند. این ویژگی به خصوص زمانی که برخی دستورات طولانی استفادة زیادی داشته باشند، بسیار مفید خواهد بود.
   همانطور که دیده می‌شود، برای لحاظ کردن گزینه‌های یک دستور باید کل آن دستور را در داخل علامت نقل قول تکی (single quote) قرار داد و نتیجه را پس از علامت مساوی در دستور alias استفاده کرد.
   نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که این تعریف تنها تا زمانی معتبر خواهد بود که کاربر logout نکرده باشد. پس از logout و login دوباره، کاربر باید تعاریف خود را از اول انجام دهد تا قابل استفاده باشند. برای رفع این مشکل می‌توان تعاریف را در فایل .bash_profile یا سایر فایل‌های مشابه قرار داد.
   نکته قابل توجه دیگر این است که به نام جدیدی که برای یک دستور تعریف شده است، پارامتر نیز می‌توان ارسال کرد. به طور مثال در مورد دستور sizes که در بالا تعریف شد، می‌توان این دستور را به شکل زیر نیز استفاده کرد:
$ sizes *.c
این دستور معادل دستور ls –s *.c خواهد بود و لیست تمامی فایل‌های با پسوند .c را به همراه اندازة هر فایل نمایش می‌دهد.
   حالت دیگری که می‌توان از دستور alias استفاده کرد این است که نام جدیدی که تعریف می‌شود، با نام یکی از دستورات یا برنامه‌های موجود یکسان باشد. مثال زیر را در نظر بگیرید:
$ alias rm=’rm –f’
   همانطور که در مثال دیده می‌شود، دستور rm –f (که منجر به حذف فایل‌ها بدون گرفتن تایید کاربر می‌شود) به نام rm معرفی شده است. به این ترتیب از این پس هرگاه دستور rm اجرا شود، سیستم دستور rm –f را اجرا خواهد کرد. در این حالت اجرای دستور rm به شکل اصلی آن تا زمانی که این تعریف تغییر نکرده است ممکن نخواهد بود.
   برای مشاهده لیست aliasهای تعریف شده در سیستم، باید دستور alias را بدون هیچ پارامتری اجرا کرد. به طور مثال نتیجة اجرای این دستور روی یک لینوکس RedHat 7.2 به این شکل است:
$ alias
alias l.=’ls -d .[a-zA-Z]* –color=tty’
alias ll=’ls -l –color=tty’
alias ls=’ls –color=tty’
alias which=’alias | /usr/bin/which –tty-only –read-alias –show-dot –show-tilde’

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته