logo1398

با اعطای مدرک بین المللی سازمان فنی و حرفه ای

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر


ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

استانداردهاي جديد و به روز WiGig و WirelessHD

رقابت در فركانس60 گيگاهرتز با معرفي نخستین چيپ‌ست مبتني‌بر استاندارد 802.11ad در نمايشگاه CES 2013 و ورود نخستین تجهيزات مبتني‌بر WirelessHD كليد خورد و به كانون توجه كاربران، كارشناسان و البته سازندگان سخت‌افزار تبدیل شد. استانداردهاي قبلي شبكه‌هاي بي‌سيم و از جمله جديدترين استاندارد يعني 802.11ad همگي روي فركانس‌هاي برد بلندي مانند 2.4 گيگاهرتز، 5 گيگاهرتز و شايد 6 گيگاهرتز متمركز شده‌اند و تا‌كنون نتوانسته‌اند مشكل پخش‌جریانی (استريم) و انتقال ويديو را روي شبكه‌هاي بي‌سيم و واي‌فاي برطرف كنند. در حالي كه در سال‌هاي آتي ويديو بيشترين حجم ترافيك شبكه‌ها و اينترنت را از آن خود خواهد كرد. به همين دلیل است كه فركانس 60 گيگاهرتز و استانداردهاي تعريف شده روي آن بسان دميدن روحي تازه در كالبد شبكه‌هاي بي‌سيم است كه اميدها را دوباره زنده كرده و بازار جديدي براي سخت‌افزاري‌هاي از رونق افتاده فراهم مي‌كند. كاربران نيز بي‌صبرانه منتظر دستگاه‌هايي هستند كه بالاخره بتوانند ويديوي بي‌سيم را بدون افت كيفيت يا قطعي روي تجهيزات متصل به شبكه منتقل و كابل‌هاي ارتباطي مختلف از جمله HDMI را جمع کنند.
اين مقاله نگاهي به مقوله جديد شبكه‌هاي بي‌سيم مبتني‌بر فركانس 60 گيگاهرتز و استانداردهاي موجود دارد و البته سعي مي‌كند به چند پرسش اساسي در اين زمينه پاسخ بدهد. قبلاً در شماره 127 ماهنامه شبكه درباره استاندارد 802.11ad صحبت شده است كه كاربران را به خواندن دوباره آن مقاله دعوت مي‌كنيم.
WiFi 101
قبل از اين‌كه به سراغ استانداردهاي جديد شبکه‌هاي بي‌سيم برويم، اجازه بدهيد براي چندمين‌بار نگاهي به سير تحولات استاندارد 802.11 داشته باشيم و راه طي شده را دوباره مرور كنيم. مؤسسه IEEE در ژوئن 1997 استاندارد 802.11 را براي ارتباطات بي‌سيم ميان تجهيزات ديجيتالي معرفي كرد. يكي دو سال بعد دو نسخه از اين استاندارد به نام‌هاي 802.11a و 802.11b تصويب شده و در تجهيزات توليدي شركت‌ها به‌كار گرفته شدند. تفاوت اين دو نسخه بيشتر در امكانات و ويژگي‌ها براي استفاده در وسايل مختلف بود. اما اين دو نسخه محدوديت‌هاي زيادي هم از نظر سرعت و هم از نظر دامنه تحت پوشش داشتند. نسخه‌اي كه شبكه‌هاي بي‌سيم واي‌فاي را كاربردي و عمومي كرد، 802.11g بود كه در سال 2003 تصويب شد. 802.11g تركيبي از ايده‌ها و مشخصات دو نسخه قبلي بود و راه‌حل بهتري از نظر سرعت و محدوده پوشش‌دهي به دست مي‌داد. اين استاندارد براي وب‌گردي و باز‌كردن ‌سايت در مرورگرهاي وب به‌صورت ارتباطات بي‌سيم مناسب بود و ويديوهاي استاندارد آن زمان را مي‌توانست استريم و منتقل كند. دستگاه‌هاي سري g روي فركانس كاري 2.4 گيگاهرتز كار مي‌كردند. استاندارد 802.11g چند سالي براي خود جولان داد و روي دستگاه‌هاي مختلفي به‌كار گرفته شد اما كم‌كم سازندگان سخت‌افزار متوجه شدند كه بايد يك جهش بزرگ در شبكه‌هاي بي‌سيم ايجاد كنند و از نظر سرعت و فركانس بهبودهايي در استاندارد فعلي 802.11g به وجود بياورند. به همين دلیل، اواخر سال 2009 پيش‌نويس نسخه 802.11n منتشر شد و مشخصات آن در‌اختيار سازندگان سخت‌افزار قرار گرفت اما حركت به سمت اين استاندارد جديد به كندي و برخي مخالفت‌ها و سرسختي‌ها از طرف سازندگان روترهاي بي‌سيم مواجه شد به‌طوري كه سه سال طول كشيد تا اين استاندارد غالب بازار شود. البته، نسخه 802.11n Draft به سرعت از سوي برخي شركت‌ها در سخت‌افزارهايشان استفاده شد. استاندارد 802.11n در واقع يك جهش بزرگ در شبكه‌هاي بي‌سيم به‌شمار می‌رود زیرا اولاً فركانس 5 گيگاهرتز را به صنعت واي‌فاي اضافه كرد و بعد فناوري‌هاي جديدي مانند MIMO را براي استريم بهتر ويديو و استفاده از چهار آنتن براي انتقال اطلاعات معرفي کرد. سرعت انتقال اطلاعات نيز حداقل سه برابر شد. حداكثر سرعت روي استاندارد 802.11g برابر 54 مگابيت است كه در استاندارد جديد 802.11n به 150 مگابيت و حتي 300 مگابيت رسيد (با استفاده از فناوري MIMO و تعداد آنتن بيشتر). بعد از استاندارد 802.11n نسخه جديد 802.11ac معرفي شد كه اكنون شاهد ورود تجهيزات و روترهاي مبتني‌بر آن به بازار هستيم. (در شماره 142 ماهنامه‌شبكه به‌طور مفصل درباره اين استاندارد صحبت كرديم و مزايا و ويژگي‌هاي آن را برشمرديم.) اين استاندارد علاوه‌بر پشتيباني از فركانس‌هاي دو استاندارد قبلي با افزايش پهناي‌باند و تعداد باندهاي ارتباطي به هشت باند سرعت عملي انتقال اطلاعات را به 886.7 مگابيت رسانده است. همزمان كه محصولات استاندارد 802.11ac در حال ورود به بازار است و كاربران تحت‌تأثير آن‌ها قرار گرفته‌اند، استاندارد 802.11ad و Wireless HD نيز خيز برداشته‌اند و برخي شركت‌هاي سازنده تجهيزات سخت‌افزاري به استقبال از آن‌ها روي آورده‌اند به‌طوري كه كارشناسان احتمال مي‌دهند 802.11ad ممكن است استاندارد 802.11ac را تحت‌تأثير قرار دهد و حتي پس بزند. به‌خصوص اين‌كه اين دو استاندارد نگاه ويژه‌اي به انتقال ويديو روي شبكه‌هاي بي‌سيم دارند؛ كاري كه هنوز استانداردهاي قبلي در انجام آن با مشكل روبه‌رو هستند.
WiGig
استاندارد 802.11ad براي نخستین‌بار در دسامبر 2012 تعريف شد در حالي كه استاندارد 802.11ac پيش‌نويس شده بود. بنابراين، نام اين استاندارد جديد “ad” شد. البته، در‌ميان توسعه‌دهندگان و مروجان اين استاندارد اصطلاح “WiGig” نيز رايج و شايع شده است و بسياري از كاربران و حتي شركت‌ها اين استاندارد را با لوگوي WiGig مي‌شناسند. اين اصطلاح نيز در‌حقيقت از ايده‌آل اين استاندارد يعني دستيابي به سرعت‌ 7 گيگابيت بر‌ثانيه روي شبكه‌هاي بي‌سيم استخراج شده است. با این اوصاف، WiGig از نظر تئوری مي‌تواند اطلاعات را سريع‌تر از درگاه  USB 3.0 منتقل كند و برای مثال مي‌توان فيلم‌هاي HD را به صورت بي‌سيم در چند دقيقه دانلود كرد.
اما چگونه مي‌توان به WiGig دست يافت؟ آيا رسيدن به مرزهاي چند گيگابيتي روي دستگاه‌هاي بي‌سيم شدني است؟ به‌طور قطع این کار روي فركانس‌هاي 2.4 و 5 گيگاهرتز امكان‌پذير نيست و به همين دلیل توسعه‌دهندگان WiGig با يك طراحي دوباره اين استانداردها به سراغ فركانس 60 گيگاهرتز (60GHz) رفتند. اين تغييرات و طراحي دوباره به‌خصوص تغيير فركانس كاري شبكه‌هاي بي‌سيم بدون هزينه نخواهد بود و بايد انتظار داشت مدت زماني طول بكشد تا اين استاندارد وارد بازار شود و حتي مشكلاتي هم داشته باشد كه به مرور برطرف شوند. ايده اصلي استاندارد WiGig از فناوري افسانه‌گونه “Beam Forming” نشأت گرفته است كه در آن يك سيگنال پرقدرت به‌طور مستقيم ميان دو دستگاه نزديك به هم ارتباط برقرار مي‌كند. در اين فناوري دستگاه‌ها براي ارسال و دريافت چنين سيگنالي سفارشي‌سازي شده‌اند و انرژي مورد نياز را تأمين مي‌كنند.
WirelessHD
WiGig تنها استاندارد در دست توسعه روي فرکانس 60 گيگاهرتز نيست و استاندارد ديگري به نام WirelessHD نيز در حال آماده‌سازي است. در حالي که استاندارد WiGig کارکردها و کاربري‌هاي عمومي دارد، استاندارد WirelessHD براي انتقال محتواي ويديويي و استريم اطلاعات سفارشي‌ شده و مستلزم استفاده از چيپ‌ست‌هاي Silicon Image است که در دستگاه‌هايي مانند ويديوپروژکتورها يا سينماهاي خانگي مي‌بينيم. اين استاندارد در حال حاضر، در برخي از بخش‌ها مانند نوت‌بوک، گوشي‌هاي موبايل و تبلت‌ها تحت عنوان UltraGig 6400 روي باند فرکانسي  60 گيگاهرتز منتشر شده است. سرعت روي استاندارد WirelessHD ميان  10 تا 28 گيگابيت برآورد شده است که براي استريم و انتقال تصاوير با کيفيت 1080p مناسب به‌نظر مي‌رسد. روي فرکانس 60 گيگاهرتز مي‌توان از شش کانال ارتباطي و چندين استريم همزمان استفاده کرد. تنها ايراد اين استاندارد اين است كه از محدوده پوشش‌دهي زيادي پشتيباني نمي‌كند و حداكثر فاصله تجهيزات مبتني‌بر آن براي استفاده از يك ارتباط باكيفيت 15 متر يا 60 فوت است، همانند استاندارد WiGig از آنتن‌هاي با برد كوتاه و مستقيم استفاده مي‌كند و مبتني‌بر فناوري‌هاي “Beam Forming” و  “Beam Steering” است. طبق گفته توسعه‌دهندگان اين استاندارد براي ارسال يك سيگنال ويديويي با كيفيت بالا و استريم كامل نياز به 10 وات انرژي است. تا‌كنون كنسرسيومي به نام WirelessHD Consortium متشكل از شركت‌هاي فیلیپس، پاناسونیک، ال‌جی، سونی، سیلیکون ایمیج، اپسون، سیکو، هیتاچی وتوشیبا از اين استاندارد پشتيباني كرده‌اند و در صدد تأمين انرژي و تجهيزات ديگر مورد نياز استفاده از اين فناوري در محصولات خود هستند. اين گروه از شركت‌ها به‌نام “adopters” معروف هستند كه به زودي از اين استاندارد در محصولات خود بهره خواهند گرفت. اما گروه ديگري از شركت‌ها شامل دل، شارپ، اپسون، سیکو، هیتاچی و الیمپوس نيز هستند كه به نام “promoters” شناخته مي‌شوند و سعي در ترويج و تبليغ اين استاندارد دارند .
دو چالش اصلي استاندارد WirelessHD يكي استريم ويديو روي شبكه‌هاي واي‌فاي و ديگري تامين انرژي روي تجهيزات موبايل است كه معمولاً داراي انرژي و منابع تأمين انرژي محدود و فناپذيري هستند و نمي‌توان سيگنال‌هايي با توان 10 وات به مدت طولاني ارسال كرد. اين استاندارد براي كاربران رؤيايي و افسانه‌گونه است اما مشكلات و چالش‌هاي جدي پيش‌روي هم دارد. همچنين باید به كشيده شدن پاي گروه‌هاي ديگري هم در اين استاندارد اشاره كرد. به‌عنوان مثال، در سايت WirelessHD عبارت  “support Hollywood-approved content protection” آورده شده است و عنوان شده كه اگر كاربران از استاندارد HDCP2.0 روي سيستم‌هاي ويديويي استفاده كنند، هاليوود نيز از اين استاندارد پشتيباني خواهد كرد.
ويژگي‌هاي كليدي استاندارد WirelessHD:
 فرمت‌هاي ويديويي قابل پشتيباني:
- حداكثر ويديوهاي با كيفيت 1080p/60 با نرخ خطاي 9 يا 10 پيكسل
- تمامي فرمت‌هاي ويديويي EIA-861
- استريم چندگانه ويديو براي تصوير به تصوير (PIP) و از منبع تصوير براي چندين نمايشگر
 فرمت‌هاي صوتي قابل پشتيباني:
- دو كانال با نرخ 192KHz دو كاناله LPCM
- 5.1 كانال 24 بيت با نرخ 96KHz چندكاناله LPCM
- 13.1 كانال 24 بيت با نرخ 192KHz فشرده‌سازي شده دالبي TrueHD يا DTS-HD
 اجراي روي فركانس 60 گيگاهرتز با قابليت استفاده از پهناي‌باند بي‌سيم
 پشتيباني از حداكثر سرعت 10 تا 28 گيگابيت بر ثانيه كه براي ارسال ويديوهاي با كيفيت HD با كمترين نرخ خطا يا نويز و گم شدن بسته‌ها، ارسال صدا روي كانال‌هاي چندگانه، ارسال اطلاعات حساس با بار ترافيكي زياد مناسب است. پيش‌بيني مي‌شود در آينده اين سرعت به 25 گيگابيت بر ثانيه برسد.
 سرعت پاسخ‌گويي پهناي‌باند 20 برابر سريع‌تر از نرخ سرعت شبكه‌هاي واي‌فاي 802.11 است.
  بالاترين كيفيت را براي تصاوير تعاملي ايجاد مي‌كند و تنها استاندارد بي‌سيم كنوني است كه قابل مقايسه با تصاوير تعاملي مبتني‌بر شبكه‌هاي كابلي است.
 حذف هر نوع تكنيك يا مرحله رمزگشايي يا رمزنگاري براي ارسال/دريافت اطلاعات و در نتيجه كاهش هزينه، سربار شبكه، تأخير و بالا رفتن كيفيت سيگنال‌ها.
 نصب و راه‌اندازي آسان روي تجهيزات سينماي خانگي و ديگر تجهيزات مرتبط
  قابليت كنترل چندين ارتباط WirelessHD در يك اتاق با استفاده از يك دستگاه كنترل از راه دور تلويزيون
  پشتيباني شده توسط معروف‌ترين شركت‌هاي سازنده سخت‌افزار CE و PC جهان به جهت اطمينان از سازگاري با تجهيزات مختلف

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوره های آموزشی ما

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

04 92 92 88 -021

05 92 92 88 -021

91 14 847- 0912

92 14 847- 0912 

 آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ, آموزش شارز پرینتر, آموزش شارژ سامسونگ, آموزش شارژ اچ پی, آموزش شارژ کاتریج, اموزش شارژ کاتریج, آموزش شارژ کارتریج, اموزش شارژ کارتریج, آموزش شارژ کردن کارتریج, آموزش شارژ کارتریژ, آموزش شارژ کارتریج لیزری, آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان, آموزش شارژ کارتریج پرینتر, آموزش شارژ کارتریج لیزری , آموزش شارژ کاتریج , آموزش شارژکاتریژ , آموزش شارژ انواع کارتریج , آموزش تخصصی شارژ کارتریج,آموزش شارژ پرینتر , تونر,کارتریج لیزری, آموزش تعمیرات فتوکپی,اموزش تعمیرات چاپگر,آموزش تعمیرات پرینتر,اموزش تعمیرات پرینتر, آموزش تعمیرات دستگاه کپی شارپ,آموزش تعمیر کپی آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی ریکو,آموزش تعمیرات کپی آفیشیو,آموزش تعمیرات آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی توشیبا آنالوگ و دیجیتال,آموزش تعمیرات دستگاه کپی,آموزش تعمیر دستگاه کپی و فتوکپی,آموزش تعمیرات کپی رنگی, دوره آموزشی,آموزش تعمیرات,آموزش تعمیرات فنی,آموزش خدمات,آموزش تعمیر,اموزش تعمیر,دوره های آموزشی,فنی کار,امید,رحمانی,امید رحمانی,دوره اموزش,اموزشگاه فنی,فنی و حرفه ای, آموزش الکترونیک, دوره آموزش الکترونیک, آموزش الکترونیک, الکترونیک پایه, آموزش الکترونیک تخصصی, طراحی برد الکترونیک،آموزش طراحی برد, مهندسی معکوس, آموزش مهندسی معکوس, آموزش الکترونیک مخصوص بازارکار, آموزش الکترونیک اس ام دی, آموزش الکترونیک smd, آموزش نقشه خوانی, آموزش کار با هیتر, الکترونیک, برق, طراحی, مدار, ای وی ار, ال ای دی, ابزار دقیق, پی ال سی, plc, اینورتر, inverter, منبع تغذیه, سوئیچینگ, رله, خازن, ماژول, smd, led, طراحی برد صنعتی, پروژه دانشگاهی, دوره تخصصی آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین مداربسته, دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته,آموزش نصب دوربین های مداربسته, آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته,آموزش دوربین مداربسته,آموزشگاه,آموزش,نصب, آموزش تعمیر انواع دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیرات دوربین های مدار بسته,قوی ترین مرکز آموزش تعمیرات دوربین مخفی,بهترین مرکز آموزش تعمیر دوربین مخفی در تهران,قدرتمندترین مرکز آموزش تعمیر دوربین های مدار بسته,آموزش تعمیر تخصصی دوربین های مدار بسته